Rozwój wirtualnej rzeczywistości i urządzeń pozwalających ją poznać z dnia na dzień przyspiesza, jednak tworzenie i angażowanie się wewnątrz przestrzeni metaverse nie zawsze jest bezpieczne. Dlatego badacze podjęli się wyzwania stworzenia MetaSecure.
Szybki rozwój metaverse oznacza wzrost niebezpieczeństwa dla użytkowników
Przestrzeń online, znana powszechnie jako metaverse, rozwija się w zatrważającym tempie, a użytkownicy są pochłaniani i wciągani przez wirtualnie tworzone środowiska. Doświadczanie VR potęgują liczne sprzęty, takie jak okulary i kontrolery, ale również kamizelki haptyczne, które pozwalają na odczuwanie doznań, jakby były rzeczywiste.
Jednak zaawansowany poziom metawersum powinien być dobrze zabezpieczony, dlatego pojawił się pomysł stworzenia bezhasłowego systemu uwierzytelniania. System MetaSecure jest jego koncepcją, która ma zabezpieczać użytkowników przed cyberatakami w trzech krokach.
System MetaSecure wprowadzi trzystopniową weryfikację bezpieczeństwa
MetaSecure został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu VIT-AP, zlokalizowanego na terenie Indii. System ten nie wymaga wprowadzania hasła, a jego uwierzytelnianie odbywa się na podstawie poświadczenia posiadanego urządzenia, mechanizmu rozpoznawania twarzy oraz w oparciu o fizyczne klucze bezpieczeństwa.
Unikalna tożsamość cyfrowa jest niezwykle istotna do tego, aby korzystanie z metawersum było w pełni bezpieczne dla użytkowników, którzy niejednokrotnie intensywnie angażują się w działania w tej przestrzeni online. MetaSecure ma chronić ich dane osobowe oraz zasoby cyfrowe w postaci tożsamości, awataru czy informacji na temat finansów.
Powstały system bezpieczeństwa jest dostępny w podstawowych zestawach programistycznych, dzięki czemu użytkownicy w łatwy sposób mogą wprowadzić go do swoich urządzeń służących wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości i, dzięki temu, czuć się bezpiecznie w metaversum.
MetaSecure, dedykowany jest przede wszystkim dla metawersum, mógłby nie tylko pomagać w zabezpieczeniu wirtualnej rzeczywistości, ale także w przyszłości zostać wprowadzony do transakcji i wymiany danych poufnych wewnątrz rozszerzonej rzeczywistości.