Flight Simulator

Chcesz poczuć się jak pilot siedzący za sterami samolotu? Microsoft Flight Simulator w VR Ci to umożliwi

Większość z nas, przynajmniej raz w życiu, chciałaby zasiąść w fotelu pilota samolotu, aby zobaczyć z czym muszą się oni zmagać podczas lotu. Powstaje więc wiele symulatorów, jednak żaden z nich nie odda do końca wrażeń, jakie moglibyśmy poczuć siedząc na żywo w kabinie. Teraz może się to zmienić za sprawą aktualizacji do MFS 2020.

Poczuj się jak pilot dzięki VR

Na pewno, na przełomie swojego życia, dużo osób marzyło o tym, aby pewnego dnia zostać pilotem samolotu. Wysokie pensje czy podróże po całym świecie to tylko nieliczne z benefitów. Jak jednak wiadomo miejsc dla pilotów w samolotach jest ograniczona ilość i tylko nielicznym się to udaje. Dla tych, którym się nie udało są tworzone symulatory, które pozwalają poczuć się jak pilot samolotu poprzez wierne odwzorowanie wyglądu kokpitu czy fizyki lotu.

Jednym z takich symulatorów jest Microsoft Flight Simulator 2020. Nie trzeba nikomu przypominać jak głośna była to premiera. W końcu mówimy o grze, która na bieżąco pobiera dane z satelitów i odtwarza obraz w grze dzięki AI. Przez to możemy zobaczyć tam prawdziwe budynki, a niektórzy nawet mogą podlecieć pod swój dom. Do tego dochodzi niesamowita oprawa graficzna, która potrafi „zdusić” nawet najmocniejszy komputer do gier.

Teraz twórcy gry idą jeszcze dalej. Poinformowali oni właśnie o dodaniu wsparcia dla headsetów VR, takich jak: headsety Windows Mixed Reality, Valve Index, HTC Vive oraz Oculus Rift i Quest (tylko w przypadku połączenia przez Link).

Jest to o tyle znacząca zmiana, że kupując jedno urządzenie możesz poczuć się jakbyś siedział za sterami samolotu. Dotychczas otrzymywaliśmy tylko imitację tego, ponieważ pomiędzy nami a kabiną znajdował się jeszcze ekran. W przypadku, kiedy chcieliśmy się poczuć dosłownie jak w samolocie, musieliśmy zakupić kilka monitorów aby stworzyć imitację kabiny. Teraz przeniesiemy się bezpośrednio w samo centrum akcji dzięki wirtualnej rzeczywistości.

Dzieki VR poczujemy się jak pilot samolotu w Microsoft Flight Simulator 2020
Dzięki VR poczujemy się jak pilot samolotu w Microsoft Flight Simulator 2020

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko jest takie kolorowe na jakie wygląda. Także w tym przypadku jest pewne obwarowanie. Microsoft jako minimalne wymagania do skorzystania z funkcji VR podaje procesor Intel Core i5-8400 lub AMD Ryzen 5 1500X oraz kartę graficzną pokroju GTX 1080. Myślę jednak, że nie jest to bardzo znaczące obwarowanie, ponieważ aby komfortowo grać w MFS 2020 i tak potrzebujemy dość mocnego sprzętu.

Jeżeli zaktualizowaliście grę i posiadacie odpowiedni sprzęt to możecie wypróbować nową opcję VR poprzez naciśnięcie na klawiaturze kombinacji przycisków CRTL + TAB. Pełną listę zmian w najnowszej aktualizacji znajdziecie na blogu Microsoftu.