Nowa technologia Flamera dla gogli VR (źródło: Meta Quest/YouTube)
Nowa technologia Flamera dla gogli VR (źródło: Meta Quest/YouTube)

Zestawy VR mogą mniej zniekształcać obraz dzięki nowej technologii

Firma Meta pracuje nad zestawem VR, który mógłby sprawić, że użytkownicy widzą świat przez okulary wirtualnej rzeczywistości dokładnie tak samo, jak bez nich. Oznacza to, że rejestrowany przez zewnętrzne kamery obraz, który następnie jest przetwarzany, nie byłby w żaden sposób zniekształcony.

Ograniczenia w widoku okularów wirtualnej rzeczywistości

Okulary wirtualnej rzeczywistości (VR) pozwalają na przeniesienie się do nieco innego świata,jednakże zainstalowane na goglach kamery umożliwiają odnalezienie się w otoczeniu, dzięki czemu ich użytkownik jest w stanie widzieć rzeczywisty świat, nawet mając założone okulary.

Nie jest on jednak doskonały, a to dlatego, że kamera przelotowa „widzi” nieco inną perspektywę niż ludzkie oczy. Te różnice w wizualizacji są niwelowane przez producentów dzięki metod obliczeniowym, prowadzącym do syntezy widoku. Mimo to wyświetlany podgląd nigdy nie jest idealny.

Z pomocą przychodzi jednak pomysł Mety, który opiera się o rozwiązanie nazywane Flamera. Jego podstawą są sprytne obiektywy pola świetlnego, mogące zastąpić standardowe kamery, a także często niedoskonałe obliczenia reprojekcyjne.

„Przezroczyste” gogle VR

Oznacza to, że zamiast przetworzenia obrazu, możliwe będzie odtworzenie promieni świetlnych dokładnie takich samych, jak te, które odebrałyby gałki oczne użytkownika. Dzięki temu osoba nosząca gogle VR mogłaby widzieć praktycznie tak samo, jak bez nich.

Przejściowe pole świetlne (źródło: Meta Quest/YouTube)
Przejściowe pole świetlne (źródło: Meta Quest/YouTube)

Nowe podejście firmy Meta wykorzystuje szereg mikrosoczewek, które pozwalają na przechwycenie pól świetlnych. Oznacza to, iż podstawą projektowania przyszłych gogli jest konieczność dodania otworów, które w sposób skuteczny zahamują promienie światła, trafiające do oczu.

Udoskonalony widok w goglach dzięki technologii Flamera (źródło: Meta Quest/YouTube)
Udoskonalony widok w goglach dzięki technologii Flamera (źródło: Meta Quest/YouTube)

Dotychczas stworzony prototyp może pracować w czasie rzeczywistym i pozwala na generowanie bliskiego ideałowi obrazu. Przyszli użytkownicy mogliby nawet odczuwać, że jego gogle są wręcz przezroczystym urządzeniem, które w żaden sposób nie blokuje widoku. Meta nie informuje o wprowadzeniu tej technologii do produkcji, choć jej zapowiedź w postaci efektów rejestrowanych na prototypie wygląda naprawdę świetnie.