Haker (źródło: Pixabay)
Haker (źródło: Pixabay)

AI hakuje hasła po dźwiękach stukania palcami w klawiaturę

Czy sztuczna inteligencja, a raczej jej algorytmy, mogą nas przechytrzyć i zdobyć nasze hasła? Okazuje się, że tak. Naukowcy opracowali metodę hakowania, która korzysta z dźwięków emitowanych z klawiatury podczas wprowadzania kombinacji znaków. Co najbardziej niepokojące, testy wykazały bardzo wysoką dokładność stworzonego modelu.

Algorytm AI, który zdobędzie nasze hasła

Badacze z Durham University w Wielkiej Brytanii opracowali algorytm AI typu deep learning, który mógłby wspomóc hakerów w ich niecnej działalności. Sztuczna inteligencja została przeszkolona i zapoznana z dźwiękami poszczególnych klawiszy, uderzanych z różnych odległości czy pod różnymi kątami. Tak wypracowany zestaw danych pozwolił na stworzenie profilu dźwiękowego każdego z przycisków.

Po zebraniu danych i przetestowaniu systemu AI okazało się, że algorytm jest w stanie uzyskać wysoką dokładność rzędu ponad 90% w odgadywaniu dźwięków poszczególnych klawiszy. Co ciekawe, gdy do badań użyto mikrofonu wbudowanego w smartfon, uzyskano jeszcze wyższą precyzję, tym razem na poziomie 95%.

Algorytm AI może rozpoznawać poszczególne klawisze na klawiaturze (źródło: Pixabay)
(źródło: Pixabay)

Testy modelu i jego przyszłość

Najnowszy pomysł naukowców został przetestowany również przy użyciu aplikacji Zoom oraz Skype, które przez ostatnie lata dość mocno wkroczyły w naszą codzienną pracę. Monitorowanie połączeń za pomocą tych popularnych narzędzi było dokładne w 93% w przypadku pierwszego programu i 92% dla drugiego.

Co istotne, algorytm jest w stanie rozpoznawać wielkość liter czy wykorzystanie do haseł znaków specjalnych. Nie jest to trudne, faktem jest, że naciskanie dwóch klawiszy odbywa się (i brzmi) zupełnie inaczej.

Nie mamy się jednak czego obawiać, przynajmniej póki co. Dokładność modelu jest kiepska w przypadku użycia innego rodzaju klawiatury, aniżeli ta wykorzystana do jego tworzenia. Doskonale wiemy, że rynek jest przepełniony gadżetami tego typu, a więc nikłe szanse, by akurat nasz był przedmiotem szkoleń AI.

Z czasem jednak naukowcy mogą zwiększyć dokładność algorytmu, aby spełniał swoją funkcję na większej liczbie urządzeń.