Naukowcy opracowali technologię, która pozwala na odtworzenie usłyszanego przez uczestników badania utworu. Wybraną piosenką, stworzoną przy udziale sztucznej inteligencji (AI), zostało dzieło zespołu Pink Floyd.
AI i analiza mózgu słuchaczy
Muzyka jest magią, inspiracją, a naukowcy od lat opisują i pochylają się nad jej znaczeniem oraz bodźcami, które jest w stanie wywoływać. Jej wpływ na emocje i stany fizyczne jest ogromny, a teraz okazuje się, że nasz mózg jest w stanie ją odtwarzać. Emitowane dźwięki są także odpowiedzialne za stymulowanie mózgu.
W naukowym czasopiśmie akademickim PLOS Biology opublikowano opis technologii opracowanej przez naukowców, dzięki której możliwe było odtworzenie pierwszej części „Another Brick in the Wall” zespołu Pink Floyd. Do tego procesu użyto rejestrowaną aktywność mózgu w postaci rekonstrukcji bodźców, pochodzących z umysłu osoby, która wcześniej słyszała tą konkretną piosenkę.
W badaniach uczestniczyło 29 osób cierpiących na padaczkę lekooporną, a metodą ich leczenia były chirurgicznie wszczepione wewnątrzczaszkowo siatki lub paski elektrod. Urządzenia te zostały wykorzystane do rejestracji aktywności pochodzących z obszarów mózgu, które odpowiedzialne są za słuch oraz przetwarzanie muzyki.
Technologie, które mogą wspomagać chorych
Sztuczna inteligencja (AI) i jej narzędzia pozwoliły na dokładne przeanalizowanie zarejestrowanych impulsów z mózgu pacjentów. Dzięki temu technologia była w stanie stworzyć kopię słów oraz dźwięków zasłyszanych przez uczestników badania. Naukowcy uzyskali efekt w postaci odtworzonej, wyraźnej, choć nieco stłumionej piosenki.
Badacze nie mają jednak zamiaru na tym sukcesie poprzestać i popracować nad uzyskaniem lepszej jakości odtwarzanych dźwięków. Jak wynika z badań, doznania generowane podczas słuchania piosenki zaangażowały przede wszystkim zakręt górny skroniowy prawej półkuli. Lewa półkula natomiast wykazywała się nieznaczną stymulacją.
Co ciekawe, naukowcy odkryli, iż szesnasta spośród rytmicznych gitarowych nut wywołuje „zapalenie się” punktu w płacie skroniowym, kiedy to prędkość utworu osiąga 99 uderzeń na minutę.
Naukowcy mają nadzieję, że uda im się rozwinąć zapoczątkowaną technologię AI, która w przyszłości mogłaby wspomagać chorych na stwardnienie zanikowe boczne w przywróceniu zdolności do mowy.