nasa
nasa

NASA zbada UFO. Powoła do tego specjalny zespół

Chyba każdy z nas choć raz słyszał o UFO. Dziwne obiekty na niebie pojawiają się od czasu do czasu, jednak mało kto, tak na serio, bierze pod uwagę, że mogą to być statki obcych. Zazwyczaj, jeśli się o tym słyszy, uznaje się to z góry za teorie spiskowe, które można włożyć między bajki. Jednak teraz ma się to zmienić, gdyż NASA zaczyna poważnie badać sprawę UFO. Każdy raportowany przypadek ma być poddany naukowym badaniom. Zajmie się tym specjalny zespół.

NASA zbada UFO

Temat UFO co jakiś czas pojawia się w mediach, najczęściej obserwatorami dziwnych zjawisk na niebie są mieszkańcy USA. Ma to zapewne związek z ostatnim udostępnianiem przez ich władze i agencje wojskowe dokumentów oraz relacji wideo poświęconych niezidentyfikowanym obiektom latającym.

Rok temu amerykańskie Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI) przygotowało nawet oficjalny raport na ten temat. Dotyczył on niezidentyfikowanych zjawisk powietrznych (UAP), znanych wcześniej jako UFO. W dokumencie wyszczególniono pięć kategorii możliwych wyjaśnień ich powstania, czyli: „bałagan w powietrzu”, „naturalne zjawiska atmosferyczne”, „technologia amerykańskiego rządu lub przemysłu”, „zagraniczne statki powietrzne” oraz „inne”.

Naukowe podejście do zjawiska UFO

Mimo że NASA należy do rządu, to specjalnie powołany zespół badający zjawiska powietrzne będzie działał niezależnie od Departamentu Obrony USA. Na jego czele stanie astrofizyk David Spergel. Celem pracy jest lepsze zrozumienie UFO. W planach przewidziane są liczne konsultacje z ekspertami z dziedziny aeronautyki, analizy danych i nie tylko.

Biorąc pod uwagę niedostatek obserwacji, naszym pierwszym zdaniem jest po prostu zebranie jak najsolidniejszego zestawu danych. Będziemy identyfikować, jakie dane – pochodzące od ludności cywilnej, rządu, organizacji non-profit, firm – istnieją, co jeszcze powinniśmy próbować zebrać i jak najlepiej je analizować.

Powiedział Spergel.

Jak długo potrwają badania?

Całość prac rozłożona zostanie na około dziewięć miesięcy. W tym czasie ma powstać specjalny raport, który potem zostanie podany do wiadomości publicznej, wraz ze wszystkimi zebranymi informacjami. Jednak raczej nie odpowie nam on na zasadnicze pytanie: „czy obcy istnieją?”, ale może pomóc rozwiać niektóre z niewiadomych powstające wokół tego zagadnienia.

Niezidentyfikowane zjawiska powietrzne są interesujące z wielu powodów. Szczerze, myślę, że w tym temacie jest do odkrycia nowa nauka. Wiele razy coś, co zdawało się być niemal magiczne, okazywało się być nowym zjawiskiem naukowym. Są też jednak rzecz jasna kwestie bezpieczeństwa narodowego i lotniczego, które odnoszą się do tych obserwacji. Ustalenie tego, czy są one naturalne, czy wyjaśnia je coś innego, jest zbieżne z celami NASA.

Powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora ds. nauki w siedzibie NASA.