Amazon
Amazon

Amazon inwestuje w centrum nauki AI

Amazon rozpoczął współpracę z Maxem Planck Gesellschaft przy bardzo interesującym projekcie. Wspólnie stworzą pierwsze Centrum Naukowe, które będzie miało swoją siedzibę poza Stanami Zjednoczonymi. Naukowcy obu firm skupią się na badaniach w obszarach, takich jak sztuczna inteligencja i wizja komputerowa. Co ciekawe, ich odkrycia mają być udostępnione publicznie.

Pierwsze Centrum Naukowe poza Stanami Zjednoczonymi

Nowa placówka badawcza zlokalizowana na terenie Niemiec to był pierwszy krok do utworzenia światowej klasy zespołu badawczo-rozwojowego. Amazon początkowo planuje przeznaczyć na miejsce 700000 euro w pierwszym roku pięcioletniej współpracy.

W nowym centrum naukowym będą odbywać się wspólne badania, oraz sponsorowane projekty. Znajdzie się także miejsce dla studentów zainteresowanych odbyciem stażu oraz tych wyróżnionych stypendiami. Obie strony mają nadzieję, że dzięki nim dojdzie do przełomowych odkryć, którymi będą mogli podzielić się w publikacjach naukowych.

Współpraca oferuje młodym naukowcom wgląd zarówno w podstawowe badania w Instytutach Maxa Plancka, jak i badania stosowane w Amazon, na przykład, w jaki sposób technologia wizji komputerowej może zostać wykorzystana do poprawy doświadczeń zakupowych naszych klientów Amazon Fashion.

Powiedziała Betty Mohler Tesch, główny naukowiec w Fashion Amazon.

Głównym celem spełnianym w centrum naukowym ma być między innymi polityka otwartych drzwi oraz wymiana pomysłów poprzez wydarzenia społecznościowe, wspólną pracę, a nawet chociażby burza mózgów przy kawie. Dodatkowo mają być tam realizowane stypendia doktoranckie poświęcone zagadnieniom AI.

To nie pierwsza taka współpraca Amazonu

Amazon z MPG współpracuje już od jakiegoś czasu. Bernhard Schölkopf, wybitny naukowiec Amazon, jest również dyrektorem jednego z departamentów w Instytucie Systemów Inteligentnych Maxa Plancka. Dodatkowo wielu z pracowników akademickich oraz stypendystów znalazło zatrudnienie w amerykańskiej firmie.

Powstała także kolejna jednostka centrum badawczego w Niemczech, w której zespół badawczy zajmuje się otwartymi badaniami nad sztuczną inteligencją, koncentrując się na długoterminowych wyzwaniach związanych z wyjaśnialnością, przyczynowością i sposobem, w jaki systemy AI mogą rozumieć swoje środowiska. Lablet jest czwartym obok Berlina, Drezna i Akwizgranu centrum badawczo-rozwojowym Amazona w Niemczech.