energia słoneczna

Nvidia wesprze transformację w sektorze energetycznym za pomocą AI

Sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana w bardzo wielu dziedzinach naszego życia codziennego, a już wkrótce jeszcze bardziej wesprze ona branżę energetyki. Według firmy Nvidia, wykorzystanie AI oraz uczenia maszynowego pomoże w przeprowadzeniu transformacji systemów sieci energetycznej.

Zmienia się struktura całej sieci energetycznej

Na przestrzeni ostatnich kilku lat do sieci energetycznych na całym świecie były przyłączane małe, przydomowe wiatraki oraz panele słoneczne, które nie tylko zapewniają właścicielom energię elektryczną w domu, lecz także są w stanie przekazywać nadwyżki energii do innych domów w okolicy. Pojawiły się również rozwiązania magazynujące energię w domu na wypadek awarii po stronie operatora.

Sieć energetyczna przeszła w nieoczekiwany sposób sporą przemianę i zmieniła się z jedno- w wielokierunkową. Jak podaje Nvidia, specjaliści z dziedziny energetyki pragną wykorzystać pełen potencjał takiego stanu rzeczy poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji i innych zastosowań wysokiej mocy obliczeniowej współczesnych komputerów.

Nvidia wesprze transformację w sektorze energetycznym za pomocą AI
Panele słoneczne na domu. Autor: Ross Hansen na licencji CC 4.0

AI wesprze energetykę

Prace nad takimi rozwiązaniami są już w toku – pierwsze amerykańskie podmioty tworzą platformy inżynierii danych, wykorzystując m.in. analizę w czasie rzeczywistym. Nvidia chwali się, że wiele z nich bazuje na GPU producenta, dzięki czemu obliczenia mogą być wykonywane wielokrotnie szybciej niż miało to miejsce w przypadku wykorzystywania systemów opartych na CPU.

Jako przykład podaje tutaj Centrum Obliczeniowe AI firmy Deloitte, które opiera się na stacjach roboczych NVIDIA DGX A100. Pozwala ono oszacować, w oparciu o stan sieci energetycznej oraz aktualne warunki pogodowe, kiedy należy wysłać w dane miejsce ekipę naprawczą, która zabezpieczy sieć dystrybucyjną jeszcze przed wystąpieniem awarii.

elektrownia
Image by Benita Welter from Pixabay

Ponadto, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji ma być możliwe stworzenie nowych rozwiązań, np. „wirtualnych bliźniaków” elektrowni. Pozwolą one na precyzyjne odwzorowanie zachowania reaktora nuklearnego, co może być niezwykle przydatne podczas przeprowadzania szkolenia pracowników – pozwoli to na uniknięcie wyłączenia bloku, co generuje koszty i zwiększa obciążenie sieci.

Usprawnienia nie ominą też inteligentnych mierników energii, które obecnie wysyłają informacje na temat poboru prądu co kilkanaście minut. Nvidia zapewnia, że dzięki zastosowaniu rozwiązań opartych o AI, możliwe będzie zwiększenie przepustowości analizy danych z liczników, a tym samym zwiększenie częstotliwości, z jaką pozyskiwane są informacje o wykorzystaniu prądu.

Jeremy Renshaw z Electric Power Research Institute podaje, że analiza pozyskiwanych w ten sposób danych może pomóc w wykrywaniu problemów ze sprzętem elektrycznym i wykonywaniu napraw przed dojściem do jego awarii.  

Wszystkie te zastosowania sztucznej inteligencji mają pomóc w stworzeniu inteligentnej energetyki, maksymalnie wykorzystującej potencjał odnawialnych źródeł energii i opartej o odporną, wielokierunkową oraz nowoczesną sieć energetyczną. Nie oznacza to jednak, że pomysły na wykorzystanie AI w tym sektorze kończą się wyłącznie na sytuacjach opisanych przez Nvidię – tutaj możliwości jest naprawdę sporo.