Materiał nie z tego świata. Nieznane ludzkości minerały znaleziono w 15-tonowym meteorycie

Materiał nie z tego świata. Nieznane ludzkości minerały znaleziono w 15-tonowym meteorycie

(fot. pxhere, CC0)

Dziewiąty pod względem wielkości meteoryt skrywał dwa niespotkane nigdy wcześniej minerały. Meteoryt spadł na teren Somalii, a odnalezione dwa nowe minerały przechowywane są na Uniwersytecie Alberty w Kanadzie.

Klasyfikowanie nowych minerałów – elaliitu i elkinstantonitu

Odnalezione w kawałku meteorytu minerały zostały przesłane do Kanady, gdzie zostały poddane procesowi klasyfikowania przez uniwersyteckich specjalistów. Próbki uzyskano z kawałka meteorytu o masie 70 gramów. Rozważane jest także istnienie trzeciego minerału. Jeden z naukowców sugeruje nawet, że przesłanie większej liczby kawałków meteorytu, mogłoby spowodować odnalezienie jeszcze większej liczby zupełnie nowych minerałów.

Nowe minerały zostały nazwane elaliitem i elkinstantonitem, z kolei sam meteoryt o masie 15 ton, otrzymał nazwę Eli Ali, przez wzgląd na nazwę somalijskiego miasta El Ali, w pobliżu którego upadł. Od nazwy miasta pochodzi również nazwa pierwszego z nowych minerałów. Nazwa drugiego natomiast zawiera nazwisko wiceprezes ASU, profesor na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie oraz głównej badaczki przyszłej misji NASA Psyche – Lindy Elkins-Tanton.

Kawek Eli Ali, w którym odkryto nowe minerały, źródło: Uniwersytet Alberty

Nowe minerały, meteoryt i jego niepewna przyszłość

Meteoryt został sklasyfikowany, przez zespół naukowców z UCLA oraz Instytutu Technologicznego w Kalifornii, jako meteoryt żelazny o typie IAB. Do grupy IAB, będącej najliczniejszą grupą spośród meteorytów żelaznych, zaliczamy ponad 350 pozycji. Charakteryzują się one wysoką zawartością pierwiastków, takich jak arsen i złoto.

Jeden z naukowców, Andrew Locock, w szybki i łatwy sposób stwierdził, że minerały przesłane do badań są zupełnie nowe, ponieważ były one wcześniej wytworzone przez człowieka jako minerał syntetyczny.

Kolejne odkrycia mogłyby przynieść szereg korzyści w kwestii materiałoznawstwa i zastosowania nowo poznawanych minerałów. Jednak na ten moment nie jest pewne, że akurat meteoryt Eli Ali będzie podlegał kolejnym badaniom i poszukiwaniom nowych minerałów. Aktualne położenie meteorytu nie jest znane. Najprawdopodobniej mógł zostać przewieziony na teren Chin, dlatego nie jest wiadome, czy uniwersyteckie laboratoria otrzymają kolejne próbki do badań.

Exit mobile version