Samsung Wallet, źródło: Samsung
Samsung Wallet, źródło: Samsung

Samsung Wallet otrzymał dostęp do inteligentnego zamka UWB

Pierwszy inteligentny zamek Zigbang, wykorzystujący technologię UWB, został wprowadzony na rynek. Jest kompatybilny z Samsung Wallet. Aplikacja umożliwia bezstykowe otwieranie drzwi i kontrolowanie tego, kto wchodzi lub wychodzi z domu.

Współpraca Samsunga i Zigbang

Już przed kilkoma laty firma Samsung zaprezentowała smartfony, które miały funkcję obsługi technologii Ultra Wide Band (UWB), czyli szerokopasmowego protokołu komunikacji bezprzewodowej, który działa na krótkim zasięgu. Wtedy firma ogłaszała również, że w jej planach znajduje się połączenie możliwości telefonów z inteligentnymi zamkami oraz kluczykami do samochodów. Ten moment właśnie nastąpił – Zigbang udostępnił pierwszy zamek, kompatybilny z aplikacją Wallet.

Użytkownicy smartfonów Samsung Galaxy, które zostały wyposażone w UWB, a także aplikację Wallet, mogą już używać pierwszego inteligentnego zamka do drzwi Zigbang, a wszystko to dzięki technologii UWB, która wykorzystuje wysokie częstotliwości fal radiowych, co pozwala na uzyskanie dokładnej lokalizacji. Ten system nie wymaga zbliżania telefonu, tak jak ma to miejsce w przypadku zamków NFC, a wszystko odbywa się za pomocą aplikacji. Ponadto Samsung we współpracy z Zigbang dał użytkownikom możliwość na kontrolowanie wchodzenia i wychodzenia z domu.

Zamek Zigbang, źródło: Samsung
Zamek Zigbang, źródło: Samsung

Przyszłość urządzeń wykorzystujących technologię UWB

Nowy zamek od Zigbang otrzymał również opcję połączenia z aplikacją Find My Device, dzięki której możliwe jest odnalezienie zagubionego smartfona. W przypadku zagubienia urządzenia, aplikacja daje możliwość anulowania dostępu do zamka, co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo naszych domów.

Smarfony takie, jak Galaxy Note 20 Ultra, Galaxy S21 Ultra, Galaxy S22+, Galaxy S22 Ultra i Galaxy Z Fold 4 otrzymały już dostęp do technologii UWB, jednak firma nie ma zamiaru na tym poprzestać i w planach ma wprowadzenie większej liczby smart urządzeń domowych, co będzie wiązało się ze współpracą z innymi producentami i firmami.