Mocopi, źródło: Sony
Mocopi, źródło: Sony

Sony wprowadza gadżet Mocopi – to świetne narzędzie do motion capture!

Firma Sony angażuje się w Metaverse, wprowadzając gadżet Mocopi, czyli zestaw opasek z czujnikami, które za pomocą aplikacji mogą odwzorować ruchy ciała użytkownika, tworząc wirtualny awatar.

Zestaw opasek w Mocopi, który tworzy awatary

Mocopi jest zestawem pięciu czujników w formie opasek, rozróżnionych kolorami, które umieszczane są przez użytkownika na nadgarstkach, kostkach, głowie oraz biodrach. Całość, gdy nie jest używana, może być przechowywana w specjalnym, kompaktowym etui.

Gadżet łączy się z aplikacją, dzięki temu możliwe jest stworzenie awatara zbliżonego wyglądem do anime. Można korzystać ze stworzonej postaci w czasie rzeczywistym na przykład w rozszerzonej rzeczywistości czy Metaverse oraz ich usługach, dlatego Sony szczególnie poleca swoją nowinkę twórcom treści wirtualnej rzeczywistości, a także producentom filmów i animacji. Sony dało również szansę wykorzystania awatarów w VRChat.

Mocopi, źródło: Sony
Mocopi, źródło: Sony

Zestaw również dla twórców i producentów

Sony prezentuje również zestaw służący do tworzenia oprogramowania (SDK). Dzięki temu daje możliwość twórcom na importowanie danych zarejestrowanych przez czujniki ruchu, aby można było zastosować i wykorzystać je w aplikacjach. Dane zapisane przez zestaw mogą być wykorzystane w aplikacjach takich, jak Unity, MotionBuilder i innych, które wykorzystują usługi Metaverse.

Mocopi, źródło: Sony
źródło: Sony

Mocopi ma być dostępne już w styczniu, a przedsprzedaż ma rozpocząć się w połowie grudnia, jednak na ten moment jedynie w obrębie rynku japońskiego. Cena tego zestawu urządzeń wynosi 49500 jenów, co po przeliczeniu wynosi nieco ponad 1600 złotych.