PlayStation VR 5 lat Oiot

PlayStation VR obchodzi 5. urodziny! Sony zapowiada trzy dodatkowe gry w listopadowym PlayStation Plus

Mogę chyba zaryzykować stwierdzeniem, że wirtualna rzeczywistość na dobre rozgościła się w naszych domach. Między innymi (a może nawet i głównie?) dzięki grom VR, na które niebagatelny wpływ miały pierwsze gogle PlayStation VR – które obchodzą właśnie swoje piąte urodziny!

5 lat PlayStation VR!

Kiedy to minęło? Dziś swoje piąte urodziny obchodzi PlayStation VR — czyli moim zdaniem jedne z najważniejszych gogli do wirtualnej rzeczywistości w historii tej technologii. Z pewnością nie były to (i nadal nie są) najlepsze gogle VR na rynku, ale dzięki swojej stosunkowo niskiej (w porównaniu do konkurentów) cenie, a także obszernej bibliotece gier, rozpromowały one wizje gamingu w wirtualnej rzeczywistości u wielu graczy — szczególnie tych konsolowych. A w co użytkownicy PlayStation VR grali najchętniej?

PlayStation VR 5 lat Oiot 2

Sony postanowiło podzielić się pierwszą piątką gier, w które najchętniej grali posiadacze gogli PSVR. Globalne wyniki nie powinny nikogo zdziwić: króluje tu oczywiście bestsellerowy na każdej platformie VR Beat Saber, darmowe Rec Room, nieśmiertelny The Elder Scrolls V: Skyrim, a także dwa tytuły ekskluzywne — Resident Evil 7 biohazard i PlayStation VR Worlds.

Pierwsze „piątki” VR z podziałem na trzy najważniejsze regiony, możecie podejrzeć niżej:

Europa:

 1. Rec Room
 2. PlayStation VR Worlds
 3. Beat Saber
 4. The Elder Scrolls: Skyrim VR
 5. Resident Evil 7 biohazard

Ameryka Północna:

 1. Rec Room
 2. Beat Saber
 3. The Elder Scrolls V: Skyrim VR
 4. Job Simulator
 5. Firewall: Zero Hour

Japonia:

 1. Resident Evil 7 biohazard
 2. The Elder Scrolls V: Skyrim VR
 3. PlayStation VR Worlds
 4. Beat Saber
 5. Gran Turismo Sport

W sumie w ciągu ostatnich pięciu lat PlayStation VR uzbierało bibliotekę ponad 500 gier! I mowa tu nie tylko o niezależnych mniejszych produkcjach jak, chociażby Moss, Job Simulator czy Beat Saber, ale także większych tytułach, jak Astro Bot Rescue Mission, The Walking Dead: Saints & Sinners czy Blood & Truth. Warto też tu nadmienić, że wiele z tych gier jest ekskluzywne dla PlayStation VR, przez co nie znajdziemy ich na Oculusie czy PCVR.

PlayStation VR 2 PSVR PS VR Sony
Gogle PlayStation VR wraz z PlayStation Camera i dwoma kontrolerami PlayStation Move.

Zauważę również, że wiele „płaskich” gier z PlayStation 4, ma bezpłatne tryby VR — z tych najbardziej interesujących, warto nadmienić fenomenalne Resident Evil 7, a także tegorocznego Hitmana 3, w które możemy grać zarówno na ekranie telewizora, jak i w goglach PSVR. W najbliższych latach spodziewać się możemy zapowiedzianego już następcy PlayStation VR, tak więc jak widać, Sony jest zadowolone ze swojej pierwszej generacji gogli wirtualnej rzeczywistości i chcę kontynuować walkę z Oculusem i resztą rynku VR.

Trzy dodatkowe gry VR w PlayStation Plus w listopadzie!

Posiadaczy headsetu od Sony z pewnością ucieszy jeszcze fakt, że w przyszłym miesiąu abonamentowicze PlayStation Plus, otrzymają trzy dodatkowe gry przeznaczone na PlayStation VR! Co ważne, firma nie żegna się również ze swoją pierwszą generacją PSVR, bo zapowiedzianych jest jeszcze wiele gier — jak chociażby Moss: Book II, Wanderer i After the Fall.

Jest to więc bardzo dobry moment na to, by zaopatrzyć się we własne PlayStation VR. Gogle od Sony nie tylko już znacząco staniały, ale i dorobiły się wspomnianej dużej biblioteki jakościowych gier, które wyrwać możemy za grosze. Ja sam posiadam gogle PlayStation VR i gram na nich zaskakująco często — sam jestem zdziwiony, jak bardzo polubiłem tę platformę.

A czy Wy posiadacie w swoich domach PlayStation VR lub jakieś inne gogle wirtualnej rzeczywistości?