Sony X95K
fot. Sony

Nowe telewizory Sony LED, mini LED i OLED to ciekawe urozmaicenie oferty producenta

Tegoroczne modele telewizorów od Sony właśnie trafiły na rynek. Wśród nich znalazły się pierwsze produkty japońskiego giganta wykorzystujące technologię mini LED. Sprawdźmy, co oferują wspomniane nowości.

Świetny flagowy telewizor od Sony

Na samym szczycie tegorocznej oferty Sony stawia model Z9K, czyli flagowy telewizor o rozdzielczości 8K. Jego matryca wykorzystuje niewielkie diody mini LED wsparte autorską technologią XR Backlight Master Drive, co według zapewnień producenta zauważalnie poprawia kontrast. Dzięki temu czernie wyświetlane na ekranie są znacznie głębsze a jasność maksymalna wyższa. Technologia ta redukuje również poświatę wokół jasnych elementów obrazu.

Sony podaje, że model Z9K napędza autorski układ Cognitive Processor XR, który wykorzystuje przetwarzanie obrazu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji by poprawić jego wygląd i zapewnić najlepsze doznania. Umożliwia on również upscaling do rozdzielczości 8K oraz dynamiczną analizę i dostosowywanie liczby klatek na sekundę.

Sony Mini LED
fot. Sony

Za dźwięk odpowiada technologia Acoustic Multi-Audio, dzięki której głośniki wysokotonowe rozmieszczone zostały na krawędziach telewizora by emitować dźwięk z miejsca, w którym aktualnie toczy się akcja na ekranie, natomiast subwoofery umieszczone po bokach odpowiedzialne są za mocny bas, niezależnie od ustawienia urządzenia.

Całość dopełnia masa znakomitych funkcji, takich jak antybakteryjny pilot z podświetleniem i funkcją lokalizatora czy też tryby Netflix Adaptive Calibrated i Bravia Core dla wspaniałych wrażeń kinowych podczas oglądania filmów. Funkcjonalność telewizora można dodatkowo rozszerzyć, podłączając do niego znajdującą się w zestawie kamerę Bravia Cam.  

Sony Z9K występuje w wersji z wyświetlaczem o przekątnej 75 lub 85 cali. Za mniejszy wariant klientom przyjdzie zapłacić 6999 dolarów, a za większy aż 9999 dolarów. Sony nie podało jeszcze polskich cen ani dostępności w naszym kraju, lecz wkrótce ma wystartować przedsprzedaż nowego modelu.

Pozostałe telewizory z tegorocznej oferty

Model Z9K to nie wszystko co Sony przygotowało dla swoich klientów w tym roku. Do oferty trafi również kilka innych modeli, w tym A95K QD-OLED z wyświetlaczem OLED i technologią XR Triluminous Max. Posiada on Ekran 4K o przekątnej 55 lub 65 cali, a do zestawu jest dołączana kamera Bravia Cam.

Sony A95K
Model A95K | fot. Sony

Do sprzedaży trafią także:

  • A90K z ekranem OLED 4K o przekątnej 42 lub 48 cali,
  • A80K z wyświetlaczem 4K OLED 55”, 65” lub 77”,
  • X95K oferujący technologię Mini LED, rozdzielczość 4K i dynamiczny HDR na ekranie o przekątnej 65”, 75” lub 85”
  • X90K, X81K, X85K oraz X80K wyposażone w wyświetlacze LED 4K w rozmiarach od 43” do 85”

Wszystkie tegoroczne telewizory Sony wykorzystują autorski procesor Cognitive Processor XR działają pod kontrolą systemu Android TV 10 z nakładką Google TV i wspierają łączność Google Chromecast oraz Apple AirPlay 2. Nowości te celują w przeróżne półki cenowe, lecz na ten moment nie znamy ich oficjalnych cen w Polsce.

Sony zapewnia, że niebawem rozpocznie się przedsprzedaż całej linii telewizorów na ten rok, a dostępność poszczególnych modeli będzie można sprawdzić na stronie producenta.