AI wybrała Lewandowskiego i Szczęsnego do najlepszej "11"
Źródło: FIFA

AI wybrała Lewandowskiego i Szczęsnego do najlepszej „11”

Kibice bez wątpienia docenili ostatni występ polskiej reprezentacji. Jednak nie tylko oni. Okazało się, że sztuczna inteligencja platformy Comparisonator również. Widzi ona w najlepszej jedenastce tej rundy mundialu dwóch piłkarzy naszej kadry – Roberta Lewandowskiego oraz Wojciecha Szczęsnego.

AI stawia na Messiego, Mbappe… oraz Lewandowskiego i Szczęsnego

Comparisonator Artificially Intelligent Performance Index to algorytm platformy Comparisonator, służącej do analizowania danych piłkarskich, który w każdej rundzie rozgrywek Mistrzostw Świata w Katarze typuje najlepszą jedenastkę. Po ostatnich meczach fazy grupowej sztuczna inteligencja wyróżniła dwóch polskich piłkarzy – napastnika Roberta Lewandowskiego oraz bramkarza Wojciecha Szczęsnego. Ten pierwszy w meczu z Arabią Saudyjską popisał się asystą oraz bramką w 82 minucie, natomiast ten drugi obronił rzut karny i do końca spotkania zachował czyste konto. Ich postawa na boisku miała olbrzymi wpływ na końcowy rezultat, czyli zwycięstwo Polski 2:0, co dało naszej reprezentacji tak potrzebne 3 punkty i nadzieję na awans.

Oto najlepsza jedenastka okiem AI: Wojciech Szczęsny, Ramin Rezaeian, Harry Maguire, Jean-Charles Casteletto, Jordi Alba, Bruno Fernandes, Antoine Griezmann, Mohammed Kudus, Lionel Messi, Kylian Mbappe i Robert Lewandowski.

AI wybrała Lewandowskiego i Szczęsnego do najlepszej "11"
Źródło: Comparisonator 

Jak AI widzi nasze szanse z Argentyną?

Poznajcie robota Kashefa, który do przewidywania wyników nadchodzących spotkań wykorzystuje sztuczną inteligencję Vertex Google Cloud. Jego dokładność jest niezła, bo sięga obecnie 69 procent. Jak widzi nasze szanse na pokonanie Argentyny w nadchodzącym spotkaniu, które odbędzie się środę o 20:00? No nie widzi. Daje polskiej reprezentacji tylko 14 proc. szans, tym samym obliczając, że Argentyna na wygraną ma ich aż 57 proc. Remis w jego kalkulacjach jest bardziej realnym wariantem niż zwycięstwo Biało-Czerwonych, gdyż prawdopodobieństwo jego wystąpienia według Kashefa wynosi 29 proc.

AI wybrała Lewandowskiego i Szczęsnego do najlepszej "11"
Źródło: Al Jazeera

Nie ma co się jednak stresować – jest to mundial niespodzianek, których wcześniej nie przewidziała żadna sztuczna inteligencja, choć Uniwersytet w Oxfordzie próbował obliczyć nawet to, kto podniesie puchar. Weźmy przykład meczu Arabii z Argentyną, czy Japonii z Niemcami. Kto by pomyślał, że faworyci tych spotkań zanotują porażki, kiedy byli niemal pewniakami w notowaniach bukmacherów.

Ważne, żebyśmy zobaczyli Polskę w dobrej dyspozycji, grającą coś więcej niż siłowy futbol przynoszący kartki i powtarzalny schemat, który w internetach znany jest jako laga, czyli długa piłka od obrońców lub bramkarza wprost do Lewego i „niech się dzieje”. Liczmy też na to, że Meksyk wygra bądź zremisuje z Arabią, bo inaczej może być krucho, gdy my przegramy z Argentyną. Nic bowiem nie jest jeszcze przesądzone w grupie C.

Typy waszej inteligencji pokrywają się z typami tej sztucznej? Czy może jednak nie rozumem, a sercem?