Włoscy archeologowie dokonali niesamowitego odkrycia. Odnaleźli aż 24 figury wykonane z brązu z czasów starożytnego Rzymu, które okazują się być w niemal idealnym stanie – mimo ponad 2000 lat, które spędziły… w wodach termalnych.
Odnaleziono 24 figury z czasów starożytnego Rzymu
Odkrycia archeologiczne są powszechne na całym wszechświecie – dzięki nim możemy poznać szczegóły w kwestii historii człowieka, ludzi i ich dawnych zwyczajów, a także nawet całych, dawno już nieistniejących cywilizacji.
Włoscy archeologowie dokonali właśnie takiego odkrycia w ruinach starożytnej łaźni położonej w San Casciano dei Bagno. Odnaleźli bowiem 24 figury wykonane z brązu. Miasto leży na wzgórzu w prowincji Sienna, około 160 km na północ od stolicy Włoch, Rzymu. W kolekcji znajdują się posągi przedstawiające greko-romańskie bóstwa – m.in. Higieję, bogini zdrowia, a także Apolla, boga piękna, światła, życia i śmierci.
Historia spisana na nowo?
Jak się okazuje, figury mają około 2300 lat i mogą napisać historię na nowo. Większość tych odkrytych figur zostało znalezionych wraz z około 6000 monetami, wykonanymi z brązu, srebra i złota, których powstanie datuje się pomiędzy II, a I w.p.n.e, czyli czasami określanymi jako era wielkich transformacji w starożytnej Toskanii, związanymi ze zmianą rządów z etruskich na rzymskie, jak donosi minister kultury Włoch.
Jak podaje jeden z badaczy, Jacopo Tabolli, który kierował wykopaliskami, figury zostały odnalezione w wodach termalnych, a zanurzenie mogło być pewną formą rytuału. Niemniej naukowcy nie są do końca pewni, jaki był w tym cel.
Najpewniej posągi reprezentują jak ważnymi miejscami w starożytnych czasach były łaźnie – są istnym symbolem zmian władz, konfliktów, jakie zachodziły między Rzymianami i Etruskami. Mimo konfliktów, jakie zachodziły poza tymi miejscami, w środku łaźni wszelkie problemy miały znikać, jak tłumaczy Tabolli.
Łaźnie dla obu ludów zatem były miejscem świętym. Figury najprawdopodobniej zostały pozostawione przez Etrusków, jako dziedzictwo tych zwyczajów. Aspekt ten jednak musi zostać zbadany, jednak warto zaznaczyć, że figury trafią do całkowicie nowego muzeum w San Casciano.