Przyszedł czas na nowy wymiar opaski sportowej. Zespół naukowców opracował opaskę BodyTrak, która dzięki kamerze i sztucznej inteligencji, będzie tworzyła obraz naszego ciała w trójwymiarze.
Nowy rodzaj opaski sportowej
Opaski sportowe, smartbandy i smartwatche pomagają śledzić nie tylko aktywność fizyczną podczas ćwiczeń, ale także standardową aktywność na co dzień. Okazuje się, że monitorowanie tętna, mierzenie ciśnienia czy poziomu wysycenia krwi tlenem, a także płatności za pomocą opasek, to nie wszystko, czego można od nich oczekiwać.
Naukowcy postanowili opracować nowy rodzaj smart opaski, która mogłaby w przyszłości śledzić i wizualizować pozycję naszego ciała w trójwymiarze. Poznajcie BodyTrak, czyli nową opaskę sportową, która jest w stanie śledzić całą postawę ciała w 3D. Wszystko dzięki wykorzystaniu do budowy opaski jednej, miniaturowej kamery oraz sieci neuronowej.
„Ponieważ smartwatche mają już kamerę, technologia taka jak BodyTrak może zrozumieć pozę użytkownika i przekazywać informacje zwrotne w czasie rzeczywistym. To poręczne, niedrogie rozwiązanie, które nie ogranicza zakresu ruchu użytkownika.”
Cheng Zhang, adiunkt nauk informatycznych
Mini kamera i sztuczna inteligencja, czyli „tajemnica” BodyTrak
Połączenie miniaturowej kamery z siecią neuronową wewnątrz opaski, pozwala na zebranie prostych, podstawowych obrazów ciała, również w ruchu. Dzięki temu możliwe jest odtworzenie 14 stawów ciała w trójwymiarze, w czasie rzeczywistym.
Stworzony model jest w stanie wypełniać części różnych obrazów, które zbierane są przez kamerę.
„Nasze badania pokazują, że nie potrzebujemy, aby nasze ramy ciała znajdowały się w pełni w zasięgu kamery do wykrywania ciała. Jeśli jesteśmy w stanie uchwycić tylko część naszego ciała, jest to wiele informacji, z których można wywnioskować, jaki układ ma całe ciało.”
Hyunchul Lim, doktorant w dziedzinie informatyki
BodyTrak mógłby pozytywnie wpłynąć i pozwolić kontrolować mechanizm wykonywanych aktywności fizycznych. Choć pojawiały się obawy związane z prywatnością osób znajdujących się w pobliżu, związanych z zarejestrowaniem ich przez kamerę, autorzy pomysłu zapewniają jednak, że jest ona skierowana jedynie na użytkownika.
Na ten moment użytkowane i znane na tradycyjnym rynku smartwache i opaski nie zostały wyposażone jeszcze w kamery czy aparaty oraz baterie na tyle wydajne, aby było możliwe opracowywanie modelu 3D ciała w czasie rzeczywistym, ale kto wie, co przyniesie przyszłość?