Nowo odkryte połączenie nanocząstek lipidowych i hydrożeli umożliwia tworzenie spersonalizowanych szkieletów wydrukowanych w 3D, które przypominają strukturę skóry. Mają one zdolność do uwalniania zarówno masowego, jak i wydłużonego działania antybiotyków, co umożliwia leczenie owrzodzeń diabetycznych.
Zrównoważone, wydajne i opłacalne leczenie
Cukrzyca to choroba na całe życie, którą powoduje zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Owrzodzenia stopy diabetycznej (DFUs) dotyczą około 25% chorych pacjentów. Ponad 70% przypadków prowadzi do amputacji kończyny dolnej. Uszkodzenia naczyń krwionośnych i dróg nerwowych, zwłaszcza w stopach pacjentów, prowadzą do tego, że pacjenci nie odczuwają tam bólu.
W rezultacie drobne rany i urazy przez długi czas pozostają niezauważone i trudno się goją. Dlatego leczenie to złożony proces, który wymaga kilku połączonych terapii, często niestety przynoszący niepowodzenia.
Nowe podejście znacznie poprawia wyniki leczenia pacjentów, oferując dodatkowo bardziej zrównoważoną, wydajną i opłacalną metodę terapii. Aby stworzyć opatrunek, zespół badawczy użył techniki bioprintingu 3D, łącząc w jednym filamencie dwie różne bio-tusze. Olejek tymiankowy i inne olejki eteryczne mają obiecującą przyszłość jako naturalna alternatywa dla antybiotyków. Uzyskany szkielet 3D wykazał skuteczne działanie przeciwbakteryjne.
Połączenie to zapewnia także dwa różne wskaźniki uwalniania leku: masowe uwalnianie przez pierwsze 24 godziny i wydłużone działanie przez 10 dni. Takie podejście umożliwia natychmiastową profilaktykę choroby tuż po podaniu oraz długotrwałą ochronę przed infekcjami w kolejnych dniach.
Kierunek ku przyszłości
Osoby odpowiedzialne za sukces tej metody już teraz podkreślają, że to innowacyjne podejście zapewnia gojenie się owrzodzeń stopy diabetycznej, dodatkowo umożliwiając lekarzom stałą obserwację tego procesu. Zmniejszając przy tym czas pracy personelu medycznego, ponieważ opatrunki mogą być monitorowane bez konieczności wielokrotnego zakładania i zdejmowania.
Na dłuższą metę poprawa leczenia ran nie tylko zwiększy jakość życia pacjenta, ale może również zmniejszyć zapotrzebowanie na tradycyjną terapię antybiotykową.