Drukowanie 4D (źródło: The University of Tokyo)
Drukowanie 4D (źródło: The University of Tokyo)

Druk 3D trwa za długo? Czas więc na 4D

Technologia drukowania 3D znajduje już wiele zastosowań, jednak największą jej wadą jest bardzo długi czas tworzenia. Naukowcy postanowili nieco go zredukować, wprowadzając innowacyjne rozwiązanie 4D. Czy może się sprawdzić?

Druk w 3D i jego szerokie możliwości

Drukowanie 3D staje się coraz bardziej popularne i znajduje już sporo zastosowań. Docierają do nas wieści o wykonywanych tą technologią sukniach ślubnych, protezach kończyn dla osób po amputacjach, a nawet o wszczepionym operacyjnie uchu. Oczywiście moda i medycyna to nie jedyne zastosowania, bo przecież tworzone są już ogromne, drukowane budynki, a także smaczne serniki czy makaron.

Teraz naukowcy jednak pochylają się nad technologią, która w większości przypadków wystawia nas na… próbę cierpliwości. Choć zastosowania drukarek 3D są szerokie i otwierają przed nami wiele nowych możliwości, to największą ich wadą jest długi czas tworzenia zaprojektowanych elementów. Jest on bezpośrednio związany z wysokością kolejnych „pięter” przedmiotu. Dlatego też naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego pochylili się nad problemem i opracowali nową technologię druku 4D.

Drukowanie 4D zamiast 3D (źródło: The University of Tokyo)
Drukowanie 4D (źródło: The University of Tokyo)

Technologia i szanse na zastosowanie modeli 4D

Choć zapewne zabrzmi to dziwnie, badaczom udało się stworzyć „czwarty wymiar”. Polega to na tym, że wydrukowany przedmiot samodzielnie składa się po zakończeniu wydrukowania, niczym origami. Obiekt generowany jest jako płaski model, który należy zanurzyć w gorącej wodzie. Po wykonaniu tego zadania, rzecz samodzielnie przekształca się w trójwymiarowy przedmiot.

Technologia ta nie jest żadną magią, gdyż opiera się o termodynamikę, a także różnice w strukturze i budowie używanych do druku materiałów. Do realizacji tej technologii konieczne jest wykorzystanie specjalnego arkusza, wykonanego z tworzywa sztucznego, oraz tradycyjnych filamentów. Plastikowy arkusz odpowiedzialny jest za kurczenie się obiektu pod wpływem ciepła, w tym przypadku gorącej wody. Z uwagi na to, że proces jest kontrolowany, tworzony element czy obiekt odkształca się w odpowiedni sposób, osiągając żądany przez użytkownika kształt.

Drukowanie 4D (źródło: The University of Tokyo)
Drukowanie 4D (źródło: The University of Tokyo)

Niestety, poza pozytywem w formie znacząco krótszego czasu wydrukowania, który może zostać zredukowany z kilku godzin do zaledwie kilku minut, przedmiot wykonany tą technologią nie jest tak dobry pod względem jakości wykonania jak ten drukowany od razu w 3D. Cóż, coś za coś.