Robot, sztuczna inteligencja, AI
(źródło: Pixabay)

ChatGPT z GPT-5 już w połowie tego roku?

Pojawiają się wieści, jakoby OpenAI prowadziło intensywne prace nad odświeżonym modelem sztucznej inteligencji. ChatGPT jeszcze w połowie trwającego roku może zyskać dostęp do nowej technologii, która uczyni go jeszcze lepszym i bardziej zaawansowanym.

Nowoczesne technologie w nadchodzących miesiącach

ChatGPT stał się jednym z pierwszych ogólnodostępnych botów sztucznej inteligencji oraz początkiem prężnego jej rozwoju. W ciągu zeszłego roku wszelkie chatboty i generatory rozpowszechniły się na tyle szybko, że ich producenci pragną ulepszyć swoje narzędzia i dodać im jeszcze więcej funkcji. Autorem wiodącego bota AI jest oczywiście marka OpenAI, która od dłuższego czasu ma coraz więcej konkurentów. W wyścigu uczestniczą już najwięksi giganci technologiczni, tacy jak Google czy Microsoft. Udział tych ogromnych przedsiębiorstw w zmaganiach prawdopodobnie nie stanowi jednak żadnego problemu dla autorów ChatGPT.

Podstawą wszelkich narzędzi są algorytmy i modele sztucznej inteligencji, bez ich rozwoju wszelkie generatory byłyby bezużyteczne. Jedną z najbardziej zaawansowanych technologii jest GPT-4 Turbo. Jak wynika z najnowszych informacji, OpenAI nie ma zamiaru jednak na tym poprzestać.

Z raportów Business Insider wynika, że firma pracuje już nad nową wersją w postaci GPT-5, choć nie do końca wiadomo jaką ostatecznie nazwę otrzyma. Pojawiają się pierwsze przesłanki, jakoby odświeżony model miał ujrzeć światło dzienne już latem 2024 roku, a pierwsi klienci korporacyjni zyskali dostęp do wersji demonstracyjnych.

ChatGPT (źródło: OpenAI)
ChatGPT (źródło: OpenAI)

Prężny rozwój ChatGPT

Jak twierdził Sam Altman – jeden z dyrektorów generalnych OpenAI – podczas rozmowy z Lexem Fridmanem z Business Insider, nowa wersja modelu (domyślnie nazywana w mediach GPT-5) ma być „naprawdę dobra” oraz „znacząco lepsza” w porównaniu do obecnej technologii wykorzystywanej przez ChatGPT.

Jak przyznał dyrektor, marka ma w zanadrzu jeszcze kilka dodatkowych, dotychczas nierozpowszechnionych funkcji. Wśród nich pojawić ma się m.in. agent AI, którego zadaniem będzie wprowadzenie automatyzacji do realizacji pewnych zadań.

ChatGPT Store (źródło: chat.openai.com/gpts)
ChatGPT Store (źródło: chat.openai.com/gpts)

Nadchodzący model, prawdopodobnie jak poprzednik, będzie stanowił multimodalny duży model językowy. Jak wynika z udostępnionych raportów, po zakończeniu opracowywania nowej technologii będzie ona testowana. Po wprowadzeniu poprawek dla wykrytych błędów zostanie opublikowana. Choć termin ten szacowany jest na lato br. innowacja może nadejść później niż wszyscy się spodziewają – wszystko zależne jest przebiegu testów.

Pewne jednak jest, że technologiczny świat nadal ma pomysły, aby ulepszyć dotychczas udostępnione boty AI.