Najnowszy model pompy Impella 5.5 został już użyty w Polsce. Dzięki niemu lewa komora serca pacjenta może być wspomagana aż do przeszczepu. Jak działa to urządzenie?
Operacja na sercu wspierana technologią
Uszkodzenia serca niestety są coraz bardziej powszechne, dlatego też naukowcy i zespoły medyczne nie poprzestają na obecnie stosowanych technologiach, a starają się wdrażać nowsze i bardziej zaawansowane metody oraz urządzenia.
Jednym z nich jest pompa Impella, która pozwala na wspieranie lewej komory serca w przypadku zawału, ostrego zapalenia mięśnia sercowego czy konieczności przeszczepu serca, co związane jest z długim czasem oczekiwania. Sprzęt dotychczas implementowany był poprzez tętnicę udową, a jego kształt przyjmuje formę wydłużonej rurki, która zostaje ulokowana w sercu.
Choć urządzenie nie jest nowe, to pojawił się jej odświeżony, niezwykle zaawansowany technologicznie model, który udało się już wykorzystać do ratowania życia jednego z polskich pacjentów.
Pierwsze użycie pompy Impella 5.5 we Wrocławiu
Zespół medyczny z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zdołał przeprowadzić operację wszczepienia urządzenia Impella 5.5. Zabieg ten został po raz pierwszy wykonany w Polsce, ratując życie osoby, która teraz może oczekiwać na przeszczep.
Pacjent, który otrzymał najnowszy model pompy cierpi na wrodzone uszkodzenie serca, a dodatkowo, przed kilkoma tygodniami, przebył zawał, co jeszcze bardziej obniżyło wydolność tego organu. Urządzenie było dla niego ratunkiem oraz sposobem na wydłużenie życia i oczekiwanie na przeszczep uszkodzonego serca.
Najnowszy model zakładany jest przez tętnicę podobojczykową, co przenosi się na szybszą rehabilitację po zabiegu. Wydajność pompy osiąga nawet sześć litrów krwi na minutę i może być wprowadzana ponownie raz w miesiącu.