Tarcza origami Pridwen (Źródło: esa)
Tarcza origami Pridwen (Źródło: esa)

Osłona termiczna origami wielokrotnego użytku osłoni statki i satelity

ESA przygotowuje się do przetestowania nowej rozkładanej osłony termicznej do ochrony statków kosmicznych podczas ponownego wejścia w atmosferę. Tarcza Pridwen jest dużo wytrzymalsza niż ablacyjne osłony termiczne.

Niesamowite eksperymenty w przestrzeni kosmicznej

Agencje kosmiczne i prywatne firmy coraz śmielej eksperymentują z nowymi technologiami, przeznaczonymi do eksploracji i eksploatacji przestrzeni kosmicznej. Ekonomiczne promy, rekordowy przesył danych i bezprzewodowa transmisja energii to tylko część naszych dotychczasowych osiągnięć. Aby jednak skutecznie obniżać koszta misji kosmicznych konieczne jest umożliwienie ponownego wykorzystania sprzętu, czego nie ułatwia przejście przez atmosferę. Walijska firma Space Forge ma na ten problem propozycję, która może zrewolucjonizować podróże kosmiczne.

Europejska Agencja Kosmiczna przygotowuje się do przetestowania nowej rozkładanej osłony termicznej do ochrony statków kosmicznych podczas ponownego wejścia w atmosferę. Space Forge Pridwen nie spali się jak ablacyjne osłony termiczne, a także spowolni spadające satelity w celu przechwycenia. Superkompaktowe urządzenie rozłoży się niczym parasol, tworząc powierzchnię wiele większą niż poprzednie osłony termiczne. Pozwala to na oddawanie ciepła zamiast spalania w atmosferze. Statek zostanie następnie złapany przez autonomiczny, wodny poduszkowiec.

Osłona origami zmniejszy koszty podróży

Sprzęt został jak dotąd przetestowany z wysokości 17 km. Podczas testów udało się skutecznie przechwycić obiekty przez siatkę. Tarcza jeszcze w tym roku poleci w kosmos wraz z pierwszym startem firmy – ForgeStar-1A.

Supermateriały wytwarzane w kosmosie będą w stanie zaoszczędzić przemysłowi na Ziemi ogromne ilości energii, ograniczając emisję CO2 w sposób, w jaki ich ziemskie odpowiedniki nigdy nie mogą się równać. Pridwen i poduszkowiec Fielder są kluczowymi elementami naszego planu opracowania satelitów produkcyjnych w pełni wielokrotnego użytku, które mogą rozpocząć nową rewolucję przemysłową.

Andrew Bacon, współzałożyciel i CTO Space Forge

Ostatecznym celem firmy jest stworzenie kosmicznej usługi produkcyjnej, wykorzystującej niską grawitację, niskie zanieczyszczenie, ekstremalne temperatury i naturalną próżnię kosmiczną do produkcji towarów o wysokiej wartości, takich jak farmaceutyki, nadprzewodniki i nadstopy. W tym kontekście Pridwen ochroni towary w drodze powrotnej na Ziemię.