SMS (źródło: Pixabay)
SMS (źródło: Pixabay)

W Parku Biegowym w Tarnowie latarnie włączysz SMS-em

W Tarnowie zaszła znacząca zmiana w sposobie oświetlania przestrzeni publicznej. Park Biegowy na Górze św. Marcina stał się miejscem, gdzie mieszkańcy mogą samodzielnie decydować o tym, czy chcą korzystać ze światła lamp po zmroku. Ta nowość to efekt innowacyjnego podejścia Zarządu Dróg i Komunikacji miasta.

SMS jako klucz do światła

W praktyce, aby włączyć latarnie w parku, wystarczy wysłać SMS o treści „Biegam” na numer 500 400 407. Ciekawostką jest to, że pomysł zastosowania tego systemu zrodził się po sugestii jednego z mieszkańców, który zauważył, że nie ma potrzeby, by park był oświetlany przez cały czas. Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, podkreśla, że wprowadzenie tej innowacji ma na celu zapewnienie indywidualnego i bezpiecznego korzystania z oświetlenia.

Jeden z mieszkańców zwrócił uwagę, że park biegowy niekoniecznie musi być oświetlony non stop. I słusznie. Wprowadziliśmy innowacje polegającą na indywidualnym włączaniu – w razie potrzeby – poprzez wysłanie SMS. Park rozświetli się na 60 minut. Bezpiecznego „smartnego” biegania.

napisał na FB prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Gdy SMS zostanie wysłany przez mieszkańca, oświetlenie aktywuje się na 60 minut. Jeśli ktoś planuje dłuższy pobyt w parku, będzie musiał ponowić procedurę po wyłączeniu się świateł. Dodatkowym atutem jest to, że wysłanie wiadomości jest całkowicie darmowe, dzięki współpracy z miejscowym Stowarzyszeniem Sportowym Sokół Tarnów.

W sytuacji wystąpienia problemów technicznych z systemem, mieszkańcy mogą skontaktować się z Zarządem Dróg i Komunikacji pod numerem (14) 688 31 00.

Zalety rozwiązania

To nietypowe rozwiązanie zapewne przyniesie za sobą wiele korzyści. Do podstawowych można zaliczyć przede wszystkim energooszczędność poprzez ograniczenie zużycia energii elektrycznej, gdyż latarnie będą świecić się tylko wtedy, kiedy będą potrzebne. Drugą istotną sprawa jest poziom bezpieczeństwa podczas wieczornych spacerów lub biegów, który będzie znacznie wyższy przy oświetlonym terenie. Po trzecie personalizacja – każdy użytkownik parku może indywidualnie zdecydować o potrzebie oświetlenia.

Inicjatywa Tarnowa z wykorzystaniem SMS-ów do sterowania oświetleniem w Parku Biegowym na Górze św. Marcina to przykład, jak nowoczesne technologie mogą wspierać ekologię oraz zwiększać komfort życia mieszkańców. Jest to krok ku inteligentnym miastom przyszłości, gdzie technologia służy ludziom i środowisku.