Skuter Series 1 (Źródło: lavoielectric)
Skuter Series 1 (Źródło: lavoielectric)

McLaren to nie tylko hipersamochody — to także eleganckie, elektryczne skutery

Lavoie, dedykowana mikromobilności marka wyodrębniona ze stajni McLarena, zaprezentowała pierwszy, składany skuter elektryczny premium.

Duże marki też chcą kawałek mikromobilnego tortu

Duże marki pokroju BMW czy Porsche to nie tylko szybkie samochody będące marzeniami wielu. To także budżetowe, elektryczne motocykle czy dzikie e-rowery z półki premium. Również McLaren, brytyjski producent takich drogowych rakiet jak Artura czy P1 wchodzi w nową branżę ze swoją nową marką Lavoie, dedykowaną mikromobilności. Jej pierwszym dziełem zaś jest elektryczny skuter premium.

Skuter Series 1 wyróżnia się, między innymi, zgrabnym mechanizmem składania Flowfold, w którym jednym naciśnięciem przycisku składa się mostek i wciąga przednie koło nad długi, szeroki pokład. Mechanizm umożliwia również zaparkowanie bez potrzeby stosowania podpórki. Po rozłożeniu i przygotowaniu do jazdy Lavoie obiecuje bezpieczne i wygodne wrażenia dzięki wyższemu kątowi mostka, zapewniającemu kierowanie jak w samochodzie, bardziej swobodną pozycję stopy oraz lepszą amortyzację wstrząsów i wibracji. Z drugiej strony — skuter nie ma dedykowanego zawieszenia i wszelkie wibracje będą wchłaniane tylko przez grube opony pneumatyczne.

Skuter premium to i cena premium

Skuter McLarena to produkt premium nie tylko z nazwy — hulajnogi Series 1 są skonstruowane z lotniczego stopu magnezu i aluminium, poruszają się na 10-calowych kołach z 2,5-calowymi wzmocnionymi oponami pneumatycznymi i hamują dzięki hydraulicznemu hamulcowi tarczowemu z przodu i systemowi KERS z tyłu. Jazda możliwa jest w deszczu lub w słońcu, dzięki odporności na warunki atmosferyczne IP56 samego pojazdu i IP57 elektroniki. A ta, w ramach wyświetlacza TFT, oferuje szczegółową nawigację za pośrednictwem aplikacji mobilnej przez Bluetooth, oraz sieć LTE/2G dostępną w ramach subskrypcji. Cała ta zabawa waży niecałe 20 kg, a na pokład może zabrać do 120 kg.

Niestandardowy silnik skutera o mocy 650 W zapewnia szczytową moc wyjściową 900 W, przy momencie obrotowym 30 N, maksymalną prędkość 40 km/h w trzech trybach mocy, z których jeden umożliwia dostosowanie mocy/prędkości za pomocą towarzyszącej aplikacji mobilnej do osobistych preferencji lub lokalnych przepisów.

Skuter Series 1 (Źródło: lavoielectric)
Skuter Series 1 (Źródło: lavoielectric)

Dostępne do zamówienia są dwie konfiguracje z różnymi akumulatorami. Każdy składa się z ogniw Samsung 21700. Model Max o pojemności 702 Wh dostępny jest w cenie 2230 dolarów i oferuje zasięg 60 km przy średniej prędkości 20 km/h. Standardowy model natomiast obejmuje akumulator 468 Wh i 40 km zasięgu w cenie 1990 dolarów.

Skuter dopiero co trafił do przedsprzedaży. Pierwsze 469 egzemplarzy to modele Founders Edition z numerowaną plakietką, których właściciele mogą oczekiwać dodatkowych nagród pokroju wcześniejszego dostępu do przyszłych wydań produktów, a także zaproszeń na specjalne prywatne wydarzenia. Osoby zainteresowane złożeniem zamówienia mogą to zrobić teraz ze zwrotną przedpłatą w wysokości 500 dolarów. Dostępna jest 5% zniżka dla tych, którzy zdecydują się na zapłatę z góry.