To już czwarty w historii lądownik, któremu udało się osiąść na Księżycu, a jednocześnie jest to pierwszy łazik lądujący na południowym biegunie ziemskiego satelity. Osiągnięcie to należy do Indii i jego statku kosmicznego Vikrama w ramach programu Chandrayaan-3.
Lądowanie na południowym biegunie Księżyca
Vikram jest pierwszym w historii statkiem kosmicznym, który z powodzeniem osiadł na biegunie południowym ziemskiego satelity. To osiągnięcie miało miejsce 23 sierpnia około 14:34 czasu polskiego i jest tak istotne przez wzgląd na niezbadane lądy oraz możliwość odnalezienia głębokich kraterów z lodem wodnym.
Lot bezzałogowej sondy kosmicznej trwał sześć tygodni i został wystrzelony z portu ulokowanego w Andhra Pradesh. Udane lądowanie na Księżycu spotkało się z ogromną radością, w której za pomocą telekonferencji uczestniczył także premier Narendra Modi. Sukces lądownika sprawił, że Indie dołączyły do grona elitarnych państw, których lądownikom udało się osiąść na ziemskim satelicie. Wśród nich należy wspomnieć o USA, Chinach oraz Rosji.
Misje na ziemskiego satelitę
Indyjski lądownik został wyposażony w liczne instrumenty naukowe, dzięki którym możliwe będzie przeprowadzenie badań powierzchni Księżyca. Celem misji o długości prawdopodobnie 14 dni jest poszukiwanie wodnego lodu, który podczas przyszłych wizyt mógłby stać się zasobem wykorzystywanym do codziennego funkcjonowania kosmonautów.
Sukces Indii może być prawdziwym przełomem, szczególnie, że lądownik ten mógł zostać wyprzedzony przez rosyjską sondę. Przypomnijmy jednak, że kilka dni temu Łuna-25 została utracona, rozbijając się o powierzchnię ziemskiego satelity.