Google Chromecast 4.0 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Google Chromecast 4.0 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Chromecast nie będzie już obsługiwał trybu gościa. Google usuwa przydatną funkcję

Przedsiębiorstwo Google ogłosiło, że tzw. Tryb gościa nie będzie już obsługiwany. Oznacza to, że odwiedzający nas użytkownicy nie będą mogli w prosty sposób i bez połączenia z domową siecią Wi-Fi udostępniać treści w oparciu o Chromecast.

Tryb gościa, czyli streamowanie treści bez połączenia z Wi-Fi

Chromecast jest niczym innym jak niewielką przystawką do telewizora lub każdego innego wyświetlacza wyposażonego w odpowiedni port. Urządzenie marki Google znane jest na całym świecie i czyni różnego rodzaju ekrany bardziej inteligentnymi. To niezwykle istotne, szczególnie jeśli jesteśmy fanami filmów, seriali czy innych treści, oglądanych na platformach streamingowych, a nie mamy telewizora opartego o smart system.

Przedsiębiorstwo z Mountain View już prawie 10 lat temu udostępniło tzw. funkcję gościa dla Chromecasta. Z opcji tej mogli korzystać użytkownicy urządzeń opartych na systemie Cast, a więc pierwszej generacji, drugiej Ultra oraz trzeciej. Nie była natomiast dostępna na sprzętach z Google TV.

Do tej pory dzięki trybowi gościa możliwe było udostępnianie treści na obcym ekranie telewizyjnym bez konieczności podłączania się do tej samej, lokalnej sieci Wi-Fi. Aby przeprowadzić streaming na przykład ze smartfona wprost na wyświetlacz TV, wystarczyło wprowadzić kod PIN pokazany na ekranie. Teraz jednak funkcja ta ma zniknąć.

Google Chromecast 4.0 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Google Chromecast 4.0 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Koniec obsługi Trybu gościa dla Chromecastów

Tryb gościa był dla użytkowników przydatny i spełniał formę funkcji uzupełniającej. Technologia pozwalała na generowanie przez Chromecast sygnału w postaci Wi-Fi i Bluetooth. Obcy smartfon odbierał ten sygnał, dzięki czemu w aplikacjach wyświetlała się możliwość streamingu.

Ręczne wprowadzanie kodu PIN natomiast było szansą na dodatkową opcję, która sprawiała, iż przesyłanie treści było proste. Kod ulegał zmianie co 24 godziny.

W dokumencie udostępnionym przez Google przedsiębiorstwo powiadamia, że Tryb gościa nie będzie już obsługiwany, a wymogiem do streamowania treści przez osoby spoza gospodarstwa domowego jest konieczność połączenia się z lokalną siecią Wi-Fi.