Chromecast (źródło: Google)
Chromecast (źródło: Google)

Chromecast pierwszej generacji nie otrzyma już aktualizacji. To koniec wsparcia

Technologiczny gigant nadal nie zwalnia i powiadamia o kolejnych nowościach. Tym razem sprawa tyczy się Chromecastów z Google TV. Niestety, informacje nie są pozytywne. Co się wydarzyło?

To koniec aktualizacji dla Chromecasta pierwszej generacji

Jak donosi portal 9to5Google, firma Google po cichu ogłosiła, że Chromecasty pierwszej generacji już nie będą wspierane i nie otrzymają żadnych aktualizacji. Dowiadujemy się tego ze strony wsparcia urządzeń. Oznacza to, że użytkownicy nie otrzymają już dostępu do nowych funkcji, w tym zabezpieczeń.

Można było się tego spodziewać, wszak urządzenia te działają już niemalże 10 lat. Niemniej jednak, sprzęt ten nadal będzie sprawny, choć jego posiadacze dostrzegą niekorzystne zmiany. Jak wynika z informacji udostępnionej przez Google, użytkownicy mogą doświadczać spadku wydajności. Chyba warto zatem powoli rozglądać się za nowym urządzeniem.

Kiedy miały miejsce ostatnie aktualizacje?

Ostatni cykl aktualizacji urządzenia pierwszej generacji, który już i tak wiązał się z prawdziwym zaskoczeniem, miał miejsce w listopadzie zeszłego roku. Poprzedni natomiast – przed trzema laty.

Chromecast z 2013 roku przypomina nieco pendrive’a, a jego działanie opiera się o system Marvell Armada 1500 oraz procesor ARM Cortex-A9. Jego RAM wynosi jedynie 512 MB, a pamięć wewnętrzna to 2 GB. Nie dziwi więc fakt całkowitej rezygnacji z aktualizacji.

Urządzenia wyższych generacji natomiast otrzymały poprawki aktualizacji wprowadzonej w kwietniu 2023 roku. Zmian jest niewiele i dotyczą przede wszystkim zabezpieczeń Androida, którego aktualizacja nastąpiła miesiąc temu.

Google Chromecast 4.0 (fot. Kacper Żarski/oiot.pl)
Google Chromecast 4.0 (fot. Kacper Żarski/oiot.pl)