Udało się! Pierwszy satelita w historii NASA „odbił” asteroidę!

Sonda NASA DART Dimorphos

źródło: NASA

To naprawdę ważny moment dla NASA – agencja kosmiczna wysłała satelitę DART, która miała na celu odbicie asteroidy Dimorphos. Był to pierwszy faktyczny test systemu obrony planetarnej (chociaż przeprowadzony miliony kilometrów od Ziemi) – ten oczywiście powiódł się, a więc przedsięwzięcie można uznać za sukces.

Sonda NASA odbiła asteroidę Dimorphos

Cała misja była transmitowana na żywo, dzięki czemu tysiące oglądających miało okazję zobaczyć, jak na ich oczach rodzi się historia. Sonda NASA DART była przygotowywana przez niemalże rok, aż finalnie nastał dzień próby, który oczywiście jest równoznaczny z końcem służby urządzenia – dla DART była to droga w jedną stronę.

Finalnie sonda z powodzeniem uderzyła w asteroidę o średnicy 170 m, czyli mniej więcej wielkości rzymskiego koloseum. Statek kosmiczny o wartości 325 milionów dolarów (równowartość ~ 1,6 miliarda złotych), lecący w stronę obiektu z prędkością 22500 km/h, odbił Dimorphosa, wyrzucając go z orbity, po której okrążał inną, nieco większą asteroidę – Didymos (dla której Dimorphos był niczym innym, jak księżycem).

https://oiot.pl/wp-content/uploads/2022/09/dart_impact_replay.mp4

544 kg sondy o ogromnej wartości pozostało na powierzchni asteroidy oddalonej 11 milionów kilometrów od Ziemi – co oczywiście było zamierzone przez NASA. Niestety, DART był „jednorazówką”.

To początek czegoś wielkiego

Może sie wydawać, że całe przedsięwzięcie to miliony dolarów wyrzucone w sondę, która rozbiła się o asteroidę. Prawda jest jednak inna – był to pierwszy test systemu obrony planetarnej, a raczej czegoś, co zapoczątkuje system tego typu.

Wiele teleskopów na Ziemi i tych kosmicznych będzie obserwowało Dimorphosa – w jaki sposób zmieni się jego orbita ze względu na uderzenie. Test i jego cel zostały przemyślane – asteroida nie jest w stanie zagrozić naszej planecie, a NASA DART została opracowana, aby w przyszłości móc ją chronić przed potencjalnie zagrażającym nam ciałem niebieskim – kometą lub asteroidą.

W 2024 roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje wysłać satelitę Hera, która „z bliska” przyjrzy się Didymosowi i Dimorphosowi, dostarczając naukowcom dodatkowych informacji.

Exit mobile version