Bronie hipersoniczne to z pewnością gorący temat w ostatnich miesiącach – coraz kolejne mocarstwa „chwalą się” możliwościami nowych rozwiązań. Tym razem to Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) ogłosiły, że do ich arsenału trafi HACM – rakieta, która wykorzystuje tlen do przyspieszania. Co potrafi i czym się charakteryzuje?
Arsenał USA wzbogacą rakiety hipersoniczne HACM
Stany Zjednoczone ogłosiły, że wybrały propozycję broni hipersonicznej, która zostanie zaprojektowana przez dwa ogromne koncerny zbrojeniowie – Raytheon Missiles & Defense wraz z Northrop Grumman Corporation. Będzie to pierwszy na świecie „oddychający” pocisk HACM (Hypersonic Attack Cruise Missile).
Aby zrealizować plan, siły powietrzne kraju przeznaczyły niemal miliard dolarów (przekazany Raytheon Missiles & Defense) – na same prototypy rakiety hipersonicznej. W niedalekiej przyszłości finalny pocisk trafi do użytku USAF, a jak na razie dostaliśmy informacje, co broń zaoferuje i czym będzie się charakteryzowała.
Powietrze najlepszym przyjacielem HACM
Rakiety hipersoniczne HACM będą opierać się na silniku typu scramjet – całość zatem ma „oddychać”, wykorzystując otaczający go tlen. Zasada tego rozwiązania jest dość prosta – do silnika wpada powietrze z prędkością naddźwiękową, które ulega sprężeniu, generując energię cieplną wykorzystywaną do spalania paliwa, co następnie ponownie zwiększa temperaturę – umożliwiajac rozpędzenie się rakiecie do prędkości naddźwiękowych.
Pocisk hipersoniczny dwóch koncernów, dzięki silnikowi Scramjet, ma uzyskać prędkość Mach 5 (pięciokrotną wartość prędkości dźwięku) nawet przy długich lotach. Rakiety hipersoniczne – takie jak HACM – ze względu na swoją specyfikację (przede wszystkim prędkość), a także ogromną możliwość manewrowania (dynamicznych zmian wysokości lotu) okażą się trudne do przewidzenia dla „konwencjonalnych” – obecnie wykorzystywanych systemów obronnych wroga.
Silnik, który zostanie wykorzystany w HACM, jest owocem pracy dwóch ww. koncernów zbrojeniowych, pracujących nad napędem już od 2019 roku. Z drugiej strony, Raytheon Technologies opracowuje system SCIFiRE, który pomoże zintegrować rakiety hipersoniczne HACM z samolotami myśliwskimi. Systemy powinny trafić do służby już w niedalekiej przyszłości.