Shell platform (źródło: shell.com)
Shell platform (źródło: shell.com)

Innowacyjna platforma Shella zasilana wiatrem i słońcem

Nowa platforma wiertnicza Shella, nazwana Timi, wykorzystuje zarówno energię wiatrową, jak i słoneczną do zasilania. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja w regionie, która bazuje na obu tych odnawialnych źródłach energii. Dzięki tej innowacji oraz innym modyfikacjom projektowym, jej masa została zredukowana o prawie 60% w porównaniu do tradycyjnych platform gazowych, używanych przez firmę w innych częściach Malezji.

Zalety zastosowania energii odnawialnej

Wykorzystanie obu źródeł energii w tym miejscu przynosi wiele korzyści. Nie tylko pozwala na redukcję rozmiaru baterii, ale również zapewnia jej stałe ładowanie, nawet w nocy czy w trudnych warunkach atmosferycznych. To hybrydowe rozwiązanie obniża również koszty budowy i utrzymania tego typu obiektów morskich.

Platforma Timi znajduje się około 250 km na północny zachód od Bintulu, w Sarawak. Jest to pole gazu odkryte w 2018 roku. Według założeń przedsiębiorstwa, ma ona być w stanie wytwarzać do 50000 baryłek ropy (BOEPD) w szczycie produkcyjnym.

Pierwsza platforma zasilana energią odnawialną (źródło: shell.com)
Pierwsza platforma zasilana energią odnawialną (źródło: shell.com)

Projektowanie z uwzględnieniem mocy słońca i siły wiatru

Mimo że Shell ma już doświadczenie w zakresie platform napędzanych odnawialnymi źródłami energii, to aktualne przedsięwzięcie jest pionierskie w tym regionie, gdyż łączący w sobie moc wiatru i słońca. Zdając sobie sprawę z wyjątkowości klimatu tego miejsca, firma zdecydowała się na przemyślane zmiany przy projektowaniu inwestycji.

Wykorzystując bardziej wydajne panele słoneczne i dostosowując ich kąt nachylenia do specyfiki geograficznej – bliskości równika – udało się maksymalnie wykorzystać dostępne promieniowanie słoneczne.

Choć Malezja nie była dotychczas znana z wykorzystania energii wiatrowej ze względu na umiarkowane prędkości wiatru, to zauważono możliwości użytkowania nowoczesnych turbin, skonstruowanych z myślą o pracy w tych właśnie warunkach.

Zabezpieczenia energetyczne platformy

Chmury pojawiające się w sezonie monsunowym zazwyczaj wymagają co najmniej 5 dni zapasów baterii dla jednostek zasilanych energią słoneczną w regionie. Jednak to nie wszystko, gdyż przynosi on także silniejsze wiatry, co umożliwiło Shell’owi zainstalować zapas energii na zaledwie 4 dni. Jednak w razie takiej potrzeby, platforma Timi może również korzystać z generatora diesla, który automatycznie uruchamia się, gdy poziom baterii jest zbyt niski.

Inwestycja jest rozwijana w ramach kontraktu na podział produkcji z lokalnym oddziałem. W 2022 roku podjęto decyzję o rozszerzeniu działań o pola gazowe Rosmari-Marjoram, które mają być także zasilane energią odnawialną.

Dzięki takim projektom przyszłość energetyki offshore staje się coraz bardziej zielona, korzystając z potęgi natury w sposób zrównoważony i efektywny kosztowo.