PayEye płatność biometryczna za pomocą twarzy i tęczówki oka
fot. PayEye

Visa będzie testować płatności twarzą na mundialu w Katarze

Visa zdecydowała się wprowadzić nową, osobliwą formę płatności bezgotówkowych. Zakupy na Mundialu w Katarze będzie można opłacać twarzą.

Mundiale zawsze wywołują ogromne emocje wśród kibiców. Tegoroczny, który organizowany jest w Katarze, absolutnie nie różni się od reszty pod tym kątem. Jednym z partnerów strategicznych wydarzenia jest dostawca usług płatniczych, Visa. We współpracy z innymi firmami, przeprowadzone zostaną testy nowej formy płatności bezgotówkowych. Ciekawsze niż płatności tęczówką za bilety MPK we Wrocławiu.

Visa przetestuje nietypową formę płatności

Będzie to współpraca trzech instytucji – firm Visa i PopID oraz Narodowego Banku Kataru. Ta druga jest tutaj kluczowa, bowiem to PopID właśnie zajmuje się projektami, związanymi z maszynowym procesowaniem ludzkich twarzy. Jak ma to działać w kontekście płatności?

Strona firmy spieszy nam z wyjaśnieniem – po przesłaniu zdjęcia naszej twarzy, odpowiedni algorytm tłumaczy je na bezpieczny klucz, do którego mamy dostęp z poziomu telefonu. Następnie, przy specjalnie przygotowanej kasie, należy zbliżyć twarz do kamery i chwilę poczekać. Algorytm bowiem porównuje naszą twarz z tymi zapisanymi w chmurze PopID, po czym przekazuje informację, że my to faktycznie my (bądź nie) i pozwala (albo i nie) na pobranie należności z naszego konta.

karta visa z animowanym la'eebem
Oficjalna maskotka mundialu, La’eeb, na cyfrowej karcie Visa (źródło: Business Wire)

Na mundialu ma być ponad 5300 maszyn z zaimplementowanym systemem płatności twarzą. Jednak to nie koniec innowacji – ograniczona pula osób z Doha (największe miasto i stolica Kataru), dostanie dostęp do cyfrowych kart, na których widnieć będzie animowany La’eeb, który to jest maskotką tegorocznej imprezy.

Użytkownik będzie musiał jedynie zeskanować kod QR, a karta zostanie automatycznie przyznana. Będzie ją można dodać do wirtualnego portfela, gdzie prezentować się ma tak, jak na poniższym obrazku.

Najbardziej otwarty na płatności mundial w historii?

Jeden z przedstawicieli Rady Krajów Zatoki stwierdził nawet, że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022, będą najbardziej otwartymi na płatności, spośród wszystkich dotychczasowych wydarzeń.

Visa pragnie dać fanom piłki nożnej z całego świata możliwość wygodnych płatności w Katarze (…). Mając do dyspozycji tysiące bezkontaktowych terminali płatniczych, Mistrzostwa Świata FIFA Katar 2022 będą najbardziej otwartymi pod kątem płatności (…) dla ponad miliona fanów, którzy przybędą, aby cieszyć się magią piłki nożnej.

Dr. Saeeda Jaffar, członek Rady Krajów Zatoki (GCC)