We współpracy z firmami Ericsson oraz Oppo, Plus rozpoczął intensywne testy technologii 5G Standalone. Czym różni się ona od zwykłego 5G? Jaki ona będzie mieć wpływ na rozwój sieci komórkowej w Polsce? Śpieszymy z wyjaśnieniami.
Standalone to jeszcze lepsze 5G w sieci Plus
W aktualnie działających sieciach, operatorzy wykorzystują technologię 5G Non-Standalone (NSA). Oznacza to, że 5G wymaga integracji z LTE, przez co nie osiąga pełni swojego potencjału. 5G Standalone działa całkowicie niezależnie od sieci LTE. Dzięki temu, jest w stanie osiągać chociażby jeszcze większe prędkości transferu. Jest to przydatne chociażby w przypadku cloud-gamingu, gdzie obecnie to światłowód jest najlepszym gwarantem jakościowej rozgrywki.
Od uruchomienia pierwszej komercyjnej sieci 5G w Polsce nieustannie pracujemy nad rozwojem tej technologii. Nie chcemy, aby 5G kojarzone było jedynie z kampaniami reklamowymi, lecz staramy się, aby było realną odpowiedzią na zachodzące na naszych oczach zmiany i wiążące się z nimi potrzeby naszych klientów. Prace nad rozwojem technologii 5G Standalone są kolejnym elementem procesu, dzięki któremu użytkownicy Plusa mogą korzystać z najnowszych światowych rozwiązań technologicznych.
Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus
Ericsson & Oppo, czyli testowy duet
Rozwiązanie firmy Ericsson, jakie obecnie jest testowane przez operatora sieci Plus, to dwa elementy. Radiowa sieć dostępowa RAN – Ericsson Radio System, a także sieć szkieletowa 5G, czyli Ericsson 5G Core. W ramach współpracy, Oppo dostarczyło testerom smartfony, będące kompatybilne z formatem 5G Standalone. Warto zaznaczyć, że sieć dostępowa RAN zwiększa znacząco pojemność oraz zasięg sieci. Massive MIMO i mmWave umożliwiają w wariancie 5G Standalone niskie opóźnienia w połączeniach oraz znacznie wyższe prędkości transmisji danych.
Bijącym sercem OPPO, albo inaczej mówiąc, istotą naszego DNA, jest innowacyjność. We współpracy z naszymi partnerami: firmą Ericsson i Plus, intensywnie pracujemy nad stworzeniem samodzielnej łączności 5G, która odkryje nowe możliwości i przyniesie dalsze korzyści milionom naszych użytkowników w Polsce. Wliczając innych klientów sieci 5G w naszym regionie (CEE), spodziewamy się do roku 2026 liczby 180 mln aktywnych użytkowników. Wszyscy w OPPO jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć tak wielki projekt i że mamy możliwość zaoferowania optymalnych smartfonów przystosowanych do sieci 5G. Wszystko po to, aby pozostawali w łączności z innymi ludźmi i mieli dostęp do wszystkiego co kochają i co jest dla nich ważne.
Johnny Zhang Prezydent OPPO, Regionu Centralnej i Wschodniej Europy (CEE)
Czy dzisiaj potrzebujemy więc technologii 5G Standalone? Raczej nie, choć pamiętam doskonale, jakie 4G LTE początkowo robiło wrażenie. Warto jednak inwestować w rozwój technologiczny. Nasze smartfony potrafią obecnie o wiele więcej niż niejeden komputer, dlatego niech pracują one na najlepszych możliwych łączach – zarówno tych telefonicznych, jak i internetowych.