Dubaj z robotycznymi pojazdami policyjnymi (źródło: Pixabay)
Dubaj (źródło: Pixabay)

Policyjne roboty zasilane AI trafią na ulice Dubaju

Dubaj to jedno z najbardziej wyjątkowych miast świata, którego innowacje i technologie widać na pierwszy rzut oka, podczas przyglądania się budynkom czy infrastrukturze. Teraz, wśród wynalazków, pojawić ma się także prawdziwy bohater, a jest nim robot o ciekawym przeznaczeniu. Jego zadaniem ma być walka z przestępczością.

Robotyczny strażnik ulicy

Robocop to patrolowy, policyjny pojazd autonomiczny, który odpowiedzialny będzie za kontrolę bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych. Maszyna jest w pełni elektryczna oraz zasilana sztuczną inteligencją. Jej zadaniem jest monitorowanie wyznaczonych obszarów, a nawet rejestrowanie tablic rejestracyjnych czy napotkanych ludzkich twarzy.

Ten robotyczny strażnik może pracować nieustannie, na jednym ładowaniu aż 15 godzin. Pojazd może poruszać się z prędkością maksymalną 7 km/h, więc złodzieja raczej nie dogoni, jednak z pewnością znacząco poprawi poziom bezpieczeństwa mieszkańców czy turystów.

Urządzenie zostało wyposażone w kilka zaawansowanych kamer, które mogą zarejestrować wszystko, co znajdzie się wokół pojazdu. Sztuczna inteligencja natomiast jest w stanie analizować wszelkie zachowania i skutecznie wykrywać podejrzane postępowanie. Autonomiczny strażnik może zdecydować, kiedy konieczne jest połączenie się z Centrum Dowodzenia i Kontroli, znajdującego się w Departamencie Operacji Generalnych Policji. Co więcej, sprzęt otrzymał także zestaw dronów powietrznych, które mogą odpiąć się, gdy zajdzie taka potrzeba, i dotrzeć do miejsc niedostępnych dla pojazdu.

Technologie w dubajskiej policji

Wszechstronne, autonomiczne pojazdy mają stać się częścią policyjnych zasobów w Dubaju. Nie przekazano jednak informacji, kiedy miałoby to oficjalnie nastąpić.

Wśród innowacyjnych technologii ma pojawić się także amfibia, której zadaniem będzie patrolowanie wód oraz wspomaganie akcji ratowniczych na morzu. Planowany pojazd wodny został opracowany w oparciu o podwozie Corvette, a statek może poruszać się z prędkością maksymalną o wartości nawet 83 km/h. Amfibia może przewozić dwie osoby, a, jak wynika z informacji udostępnionych przez WIRED, łączna masa transportowanych ludzi i ładunków może sięgać do 625 kilogramów.