Tryb AI Energy (źródło: Samsung)
Tryb AI Energy (źródło: Samsung)

Twój telewizor może zużywać mniej energii. Pomoże mu tryb oparty o AI

Zużycie prądu i rosnąca cena za energię elektryczną spędzają nam sen z powiek. Marka Samsung ma jednak sposób na zredukowanie kosztów, rozpowszechniając tryb AI Energy. Na czym polega innowacyjna technologia wdrożona do telewizorów?

Oszczędzanie energii przez smart urządzenia

Energooszczędność jest jednym z tematów, którym interesujemy się każdego dnia. Cena prądu sukcesywnie wzrasta, a świat oczekuje, że będziemy zużywać coraz mniej energii, pomimo kolejnych urządzeń domowych. Jednym z rozwiązań proponowanych przez producentów jest wprowadzenie trybów oszczędzania energii.

Firma Samsung rozwija swój AI Energy Mode, oparty o sztuczną inteligencję. Zadaniem tej ciekawej funkcji jest obniżenie zużycia prądu, a co za tym idzie – również kosztów, jakie ponosimy za spożytkowaną energię elektryczną. Tryb ten można w łatwy sposób wdrożyć do domowych urządzeń z różnych kategorii za pomocą aplikacji SmartThings Energy.

Lodówka 4-Door Flex z Family Hub™+, źródło: Samsung
(źródło: Samsung)

Usługa ta trafiła już m. in. do lodówek, gdzie odpowiedzialna jest za zredukowanie zużycia do nawet 15%. Jej funkcjonalność opiera się o inteligentne „uczenie” się zachowania domowników przez nasze domowe chłodziarki. Wśród czynności, które rejestruje system AI Energy można wymienić np. częstotliwość otwarcia drzwi lodówki czy wkładania nowych, nieco cieplejszych produktów.

Telewizory mogą działać energooszczędnie

Producent postanowił także wdrożyć tryb oszczędzania energii do telewizorów. Zadaniem SmartThings Energy w domowych wyświetlaczach ma być automatyczne przełączanie się sprzętu w tryb oszczędzania energii, gdy sprzęt ten nie jest aktualnie używany.

Twój telewizor może zużywać mniej energii. Pomoże mu tryb oparty o AI

Poza tym, użytkownicy samodzielnie mogą włączyć na telewizorach tryb inteligentny, który pozwala na dostosowanie rodzaju wyświetlania treści w oparciu o porę dnia i sztuczne oraz naturalne oświetlenie. Do tego procesu urządzenie wykorzystuje procesor oraz czujniki, które odpowiedzialne są za analizę otoczenia. Telewizor może także generować wskazówki i rady dla widzów na temat tego, w jaki sposób zapobiegać zbyt dużemu zużyciu energii elektrycznej. Tryb AI Energy jest już dostępny w modelach telewizorów Smart TV, a także w urządzeniach z linii Lifestyle TV, które trafiły na rynek w 2023 roku.

Twój telewizor może zużywać mniej energii. Pomoże mu tryb oparty o AI

Aby już dziś rozpocząć oszczędzanie należy jedynie aktywować funkcję AI Energy za pomocą aplikacji SmartThings. Cały proces zostanie zrealizowany automatycznie. Dodatkowo, użytkownicy mogą uruchomić także Mapę Wizualizacji 3D, która pozwoli monitorować i zarządzać zużyciem energii elektrycznej generowanym przez wszystkie inteligentne sprzęty skonfigurowane w aplikacji.

Twój telewizor może zużywać mniej energii. Pomoże mu tryb oparty o AI