Robot do kompletacji zamówień z Polski (źródło: Nomagic.ai)
Robot do kompletacji zamówień (źródło: Nomagic.ai)

Polskie roboty będą uzbrojone w AI. Są popularne na całym świecie

Polska firma Nomagic, znana przede wszystkim z robotycznych rozwiązań dla centrów logistycznych, otrzymała spore dofinansowanie. Dzięki zdobytym pieniądzom nowoczesne urządzenia będą mogły zostać zasilone technologiami opartymi o sztuczną inteligencję.

Nowoczesne technologie z Polski

Nomagic to warszawski startup, który specjalizuje się w produkcji zaawansowanych robotów, które mają pomagać ludziom w kompletowaniu zamówień wewnątrz magazynów czy przedsiębiorstw. Spółka utworzona została przez Kacpra Nowickiego oraz Marka Cygana.

System usprawniający zarządzanie centrami logistycznymi zyskał uznanie na całym świecie. Automatyzacja jest nie tylko wygodna i bezpieczna, ale często jest również dokładniejsza w porównaniu do ludzkiego kompletowania paczek.

W ciągu kilku lat Nomagic może pochwalić się współpracą z wieloma wiodącymi firmami logistycznymi, pracuje także nad podjęciem działań dla Arvato czy Fiege. Zaawansowane systemy robotyczne z Polski zostały już wdrożone do kilkunastu centrów z całego świata. Można je znaleźć m.in. w Niemczech, Norwegii czy Szwajcarii.

Roboty z AI kompletują zamówienia

To jednak nie koniec planów założycieli startupu. Firma zyskała 8 milionów złotych od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Otrzymane pieniądze mają umożliwić prowadzenie badań oraz wspomóc rozwój technologii robotów opartych o sztuczną inteligencję. Jak określił to jeden z założycieli – tego typu wsparcie przekazywane jest wyłącznie do firm, które mogą pochwalić się sporym popytem na rynku.

Poza pomocą finansową ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego, firma zyskała także 38 milionów dolarów od europejskich i amerykańskich przedsiębiorstw inwestycyjnych. Popularne na całym świecie roboty, dzięki dodatkowym funduszom, mają zyskać dostęp do nowszych technologii. Maszyny zostaną wyposażone w udoskonalony system kompletacji zamówień oparty o sztuczną inteligencję.

Planowane wdrożenie otrzymało nazwę React.AI i będzie korzystało z analizy wideo z zaawansowaną funkcją wykrywania wszelkich anomalii, jakie wystąpiły podczas kompletowania zamówień. Wśród błędów, jakie mogą wystąpić w tym procesie, znalazło się np. wykrycie otwartego pudełka z produktem lub przypadkowego zapakowania dwóch przedmiotów, zamiast jednego – sytuacje te zdarzają się np. gdy przedmioty ulegną sklejeniu.

Jeśli maszyna odnajdzie jedno ze zdarzeń w sposób automatyczny i samodzielny zareaguje w odpowiedni sposób, dzięki czemu ludzki pracownik nie będzie zmuszony do weryfikacji problemu.