Czy tylko płuca chorują na gruźlicę?
Płuca (źródło: Pixabay)

To urządzenie pozwoli dokładnie zmierzyć zanieczyszczenie w pomieszczeniach

Brytyjscy naukowcy opracowali urządzenie wielkości regału na kółkach, które zmierzy poziom reaktywnego azotu w pomieszczeniach. Po co?

Poziomy zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach mierzone są niedokładnie

Zanieczyszczenia środowiska mierzone są od bardzo dawna, jednak zazwyczaj temat dotyczy przestrzeni zewnętrznej, gdzie ujście ma emisja powodowana przez samochody, ciężarówki, spalanie paliw stałych czy przemysł. Zanieczyszczenia nie dotyczą tylko środowiska zewnętrznego, ale również wnętrz, ale dokładny pomiar nie był dotychczas możliwy przez sporych rozmiarów sprzęt.

Teraz jednak dwóch naukowców z Uniwersytetu w Yorku zaprojektowało przyrząd do mierzenia całkowitego azotu reaktywnego, który pomoże oceniać poziom zanieczyszczeń obecny w środowiskach wewnętrznych. Związek ten działa drażniąco na spojówki, śluzówkę nosa oraz gardła, podrażania układ oddechowy i może być przyczyną licznych infekcji dróg oddechowych, szczególnie u osób z obniżoną odpornością, starszych i dzieci.

Proces gotowania na kuchni gazowej emituje znaczące poziomy m. in. kwasu azotowego czy też tlenku azotu i dwutlenku azotu, w porównaniu do kuchni elektrycznej. Emisja dotyczy także zwykłego sprzątania przy użyciu chemicznych środków czystości, kiedy to do powietrza wewnątrz pomieszczeń mogą dostać się znaczne ilości zanieczyszczeń.

Instrument do mierzenia azotu reaktywnego (źródło: Uniwersytet w Yorku)
Instrument do mierzenia azotu reaktywnego (źródło: Uniwersytet w Yorku)

Reaktywny azot szkodliwy dla dróg oddechowych

Urządzenie stworzone przez brytyjskich naukowców do działania wykorzystuje piec, przyjmujący wielkość niewielkiego regału, wyposażonego w kółka, dzięki czemu można w łatwy sposób przemieszczać go pomiędzy pomieszczeniami. Instrument ten ma na celu pomiar zanieczyszczeń emitowanych podczas prostych, domowych czynności takich, jak gotowanie czy sprzątanie, w czasie których może dochodzić do znaczących emisji amoniaku czy amin.

Powstałe urządzenie zostało poddane testom w kuchni, gdzie wykryto aż 82% zawartości azotu reaktywnego. Instrument ten nie jest jeszcze wprowadzony do powszechnego użytku, ale w przyszłości będzie mógł zapewnić ludziom zaznajomienie się z poziomami zanieczyszczeń oraz metodami ich zwalczenia w pomieszczeniach.