Zorza polarna kojarzy się z pięknymi widokami, które najczęściej występuje na terenach biegunów magnetycznych naszej planety. Jak się okazuje, tego typu zjawisko pojawia się nie tylko na Ziemi, ale również na innych ciałach niebieskich – w tym na Marsie. Naukowcy wykorzystali dwie sondy, aby zbadać to niesamowite wydarzenie.
Protonowa zorza polarna na Marsie
O występowaniu zórz polarnych na Marsie wiemy nie od dzisiaj, jednak naukowcy w najnowszych badaniach, które wykonali przy pomocy dwóch sond – emirackiej Hope Probe (Al Lamal), a także należącej do NASA MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) – zauażyli nowy wariant protonowej zorzy polarnej, która została pierwszy raz dostrzeżona na czerwonym globie.
Mowa o niejednolitej protonowej zorzy polarnej, która była bardzo zdezorganizowana, ale chwila, co to ta protonowa zorza polarna? To stosunkowo proste – atmosfera planety, która co prawda jest bardzo słaba, jest w stanie odbijać rozpędzone protony i neutrony z wiatru słonecznego. No i tak właśnie się dzieje – dodatnio naładowane protony zderzają się z „otoczką” Marsa i następnie ulegają procesowi jonizacji – zabierają elektrony z atomów wodoru, po czym stają się ładunkami naturalnymi.
Neutralne cząsteczki przebijają się do górnych warstw atmosfery, co powoduje emisję światła ultrafioletowego.
Dziwny, nieregularny wariant zorzy
Jak się jednak okazało, naukowcy zbadali nieregularną wersję protonowej zorzy polarnej. Takie zjawisko pojawia się, gdy plazma doprowadza do bezpośredniego osadzania się wiatru słonecznego na oświetlonej – dziennej stronie Marsa. To wydarza się stosunkowo rzadko – można nazwać to inaczej nietypową interakcją czerwonej planety z wiatrem słonecznym.
Protonowa zorza polarna czy to ta „zwykła”, czy nieregularna może mieć bezpośredni związek z faktem, że Mars jest pozbawiony pola magnetycznego. Bez jego oddziaływania czerwona planeta prawdopodobnie w przyszłości straci atmosferę, a także wodę, która jest na jej powierzchni. Wodór, który oddziaływuje z wiatrem słonecznym, jest częściowo wytwarzany przez wodę z marsjańskiej atmosfery.
Aby lepiej zrozumieć wpływ warunków na ewolucję Marsa, potrzeba będzie jeszcze wielu badań.