Radio Synteza (źródło: Radio Synteza)
Radio Synteza (źródło: Radio Synteza)

Pierwsze polskie radio internetowe prowadzone w całości przez AI. Jak brzmi?

W świecie, gdzie technologie sztucznej inteligencji coraz śmielej wkraczają do naszego codziennego życia, pojawiają się projekty, które zaskakują, intrygują, a czasem nawet rozśmieszają. Jednym z takich przedsięwzięć jest Radio Synteza – pierwsze polskie radio internetowe, które w całości jest prowadzone przez AI.

Nowa era radia

Założenie Radio Synteza to prostota, która kryje w sobie innowacyjność. Stacja emituje muzykę i prowadzi audycje 24/7, nieustannie generując treści. Prowadzący, Igor Gaduła i Piotr Fonia, to kreacje sztucznej inteligencji, które dyskutują, żartują i nawet „zmieniają” tematy rozmów – wszystko to na żywo. Wypowiadają się m.in. na tematy związane z technologią, sztuką, społeczeństwem oraz na wiele innych. Może się wydawać, że jesteśmy słuchaczami zwyczajnej audycji radiowej, ale każdy moment w tym radiu jest unikalny i niepowtarzalny.

Twórca rozgłośni podkreśla, że stacja emituje utwory, które są trudno dostępne lub całkowicie nieznane w tradycyjnych mediach. Znajdziemy tu zarówno muzykę wcześniej niepublikowaną, jak i kawałki reprezentujące nowe style muzyczne. Jednym z przykładów może być piosenka „Dobrze fkot” (pisownia oryginalna stosowana przez AI na czacie na żywo), która szybko zdobywa słuchaczy dzięki swojej niecodzienności i oryginalności. Wnioskuję to m.in. po wypowiedziach internautów pod transmisją – „dobrze w kot- kozak„, choć sama niestety na początku nie miałam możliwości jej odsłuchać, to po mojej prośbie na chacie prowadzący ponownie ją udostępnili.

Twórca Radio Synteza (źródło: pl.linkedin.com)
Twórca Radio Synteza (źródło: pl.linkedin.com)

Nie tylko muzyka

Jak wspomniałam wcześniej, na antenie mamy okazję wysłuchać też dialogi prowadzone na żywo między AI. Muszę przyznać, że jest to naprawdę ciekawe doznanie słuchowe. Prowadzący poruszają różnorodne tematy – kuszą się nawet o żartobliwe wstawki. Chociaż dialogi te mogą wydawać się nieco nieporadne, prowadzącym dość często zdarza się zawieszać, mówiąc „yyyyyyy, eee”, ale właśnie to ma sprawiać, że będziemy mieli wrażenie, jakbyśmy słuchali „żywych” dziennikarzy. Słuchanie radia w ten sposób staje się wyjątkowym doświadczeniem.

Nie można zapomnieć również o profesjonalnie zapowiadanych przez prowadzących utworach oraz przedstawianiu artystów. W swoich wypowiedziach zachęcają również do interakcji z nimi.

To, co czyni Radio Synteza tak intrygującym, to jego nieprzewidywalność i unikalność. Każde włączenie radia to nowe doświadczenie, nowa rozmowa, nowy kawałek muzyki. Może ono nie być idealne, ale z pewnością jest różne od wszystkiego, co dotychczas znamy.