Inżynierowie z Sydney stworzyli robota do biodruku. Maleńka biodrukarka 3D przemieszcza się po organizmie jak endoskop i bezpośrednio dostarcza biomateriały na powierzchnię tkanek.
Robotyka (i nie tylko) w służbie medycyny
Roboty i inne technologie z pogranicza nauki i Sci-fi rewolucjonizują współczesną medycynę. Diagnostyczne nakładki na skórę, sztuczna inteligencja, skupiona na zastosowaniach medycznych, symulacje VR do treningu lekarzy, biodrukarki i bardzo precyzyjne roboty to przyszłość naszej opieki zdrowotnej. Najnowsza innowacja z pogranicza drukarek i robotyki pochodzi z Sydney, i jest zdolna do wdrukowywania biomateriałów do organizmu.
Biodruk 3D to proces, w którym części biomedyczne są wytwarzane z biotuszu w celu utworzenia naturalnych struktur przypominających tkankę. Inżynierowie z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney zbudowali bardzo precyzyjne, robotyczne ramię, zdolne do biodruku 3D bezpośrednio we wnętrzu ludzkiego organizmu. Urządzenie jest w stanie dostarczać wielowarstwowe biomateriały na powierzchnię narządów wewnętrznych i tkanek.
Ramię wyposażone jest w wysoce zwrotną głowicę obrotową, przymocowaną do końca długiego i elastycznego węża, którym można sterować z zewnątrz.
Drukarka, która dostanie się wszędzie
Biodrukowanie jest wykorzystywane głównie do celów badawczych, takich jak inżynieria tkankowa i opracowywanie nowych leków, i zwykle wymaga użycia dużych maszyn drukujących 3D do produkcji struktur komórkowych poza żywym organizmem. W ramach testów biodruku we wnętrzu tkanek naukowcy wprowadzili robota wewnątrz sztucznej okrężnicy, gdzie było w stanie przejść przez ograniczone przestrzenie przed wykonaniem druku.
Istniejące techniki biodruku 3D wymagają, aby biomateriały były wytwarzane na zewnątrz ciała, a wszczepienie ich osobie zwykle wymagałoby dużej otwartej operacji na otwartym polu, co zwiększa ryzyko infekcji. Nasza elastyczna biodrukarka 3D oznacza, że biomateriały mogą być bezpośrednio dostarczane do docelowej tkanki lub narządów przy minimalnie inwazyjnej metodzie. Ten system oferuje możliwość precyzyjnej rekonstrukcji trójwymiarowych ran wewnątrz ciała, takich jak urazy ściany żołądka lub uszkodzenia i choroby wewnątrz okrężnicy.
dr Thanh Nho Do, kierownik zespołu badawczego
Zespół badawczy twierdzi, że potencjalnie w ciągu pięciu do siedmiu lat, technologia ta może być wykorzystywana przez lekarzy do uzyskiwania dostępu do trudno dostępnych obszarów wewnątrz ciała poprzez małe nacięcia skóry lub naturalne otwory. Naukowcy planują również wdrożenie dodatkowych funkcji, takich jak zintegrowana kamera i system skanowania w czasie rzeczywistym, który zrekonstruowałby tomografię 3D tkanki wewnątrz ciała.