Humanoidalny robot Mikołaja Kopernika oraz Minister Przemysław Czarnek (źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki)
Humanoidalny robot Mikołaja Kopernika oraz Minister Przemysław Czarnek (źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki)

Robotyczny Mikołaj Kopernik dotarł do Warszawy. Każdy może z nim porozmawiać!

Humanoidalny robot Mikołaj Kopernik został ulokowany w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Od 19 lutego może z nim porozmawiać każdy! Do złudzenia przypomina astronoma z obrazu Jana Matejko.

Centrum Nauki Kopernik uczciło 550. rocznicę urodzin astronoma

Nowy, robotyczny nabytek Centrum Nauki Kopernik, w dniu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, trafił w ręce odwiedzających. Wzrost humanoidalnego robota osiąga 190 centymetrów, a jego masa 100 kilogramów. Robot został wyposażony w moduł językowy, działający w oparciu o model GPT3, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzanie z nim płynnej rozmowy. Model GPT3, z którego korzysta robotyczny Mikołaj Kopernik, oparty jest na 175 miliardach parametrów. Sztuczna inteligencja pozwala na generowanie odpowiedzi na zadane mu pytania.

W dniu urodzin robota odwiedził również Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, który to przeprowadził z nim dość długą rozmowę na temat edukacji, nauki i astronomii, a nawet zapytał go o kwestie związane z matematyką i maturą.

Zaawansowana technologia AI, dzięki której robot udziela wyczerpujących odpowiedzi

Robot został wykonany przez firmę Engineered Arts, zlokalizowaną w Falmouth w Wielkiej Brytanii, a do jego działania konieczne było wprowadzenie kilku systemów. Firma ta znana jest z najbardziej realistycznych robotów. „Skóra” tych maszyn wykonana jest z silikonu, a ogromny zestaw siłowników, ulokowanych pod „skórą” twarzy pozwala na naśladowanie ludzkiej mimiki, poprzez poruszanie oczami, szczęką, głową czy szyją.

Robot został wyposażony w kilka programów sztucznej inteligencji. Jeden z nich odpowiedzialny jest za rozpoznawanie twarzy ludzi, którzy kierują do niego pytania, co pozwala na podążanie za nimi wzrokiem. Drugi program pozwala na zrozumienie słów ludzi, rozpoznanie języka, a także przetworzenie kierowanych do robota słów na tekst. Kolejny rodzaj AI pozwala na dostosowanie intonacji głosu tak, aby brzmiał naturalnie, natomiast ostatni pozwala robotycznemu Mikołajowi Kopernikowi na poruszanie głową, rękami czy ustami.

To kto się wybiera do Centrum Nauki Kopernik, by porozmawiać z astronomem? 🙂