Kontrola robotów przy pomocy umysłu? To możliwe
fot. Pixabay

Kontrola robotów przy pomocy umysłu? To możliwe

Naukowcy z Sydney stworzyli specjalny czepek wypakowany sensorami, zdolny do rejestrowania aktywności mózgu. Bioczujniki pozwolą w przyszłości sterować robotami i innymi maszynami za pomocą myśli.

Mózg – najpotężniejsza broń

Nasz biologiczny komputer to najpotężniejsza broń na podorędziu człowieka, zdolna do tworzenia niewiarygodny konstrukcji. Z jego pomocą tworzymy urządzenia, które być może w przyszłości znacznie zredukują udział człowieka w konfliktach zbrojnych. Jedną z najbardziej interesujących koncepcji w tym zakresie jest możliwość sterowania maszynami bezpośrednio przy pomocy… fal mózgowych. Wymysł godny jedynie filmów Si-Fi? Urządzenie skonstruowane przez naukowców z University of Technology Sydney (UTS) udowadnia, że nie — to jak najbardziej prawdopodobna rzeczywistość pola bitwy.

Zespół naukowców stworzył czepek wyposażony w czujniki, które mogą rejestrować aktywność elektryczną mózgu pomimo obecności włosów oraz wypukłości i krzywizn głowy. Specyficzna trójwymiarowa struktura nakrycia opiera się na lepkich żelach przewodzących. Udoskonalony interfejs mózg-komputer został stworzony we współpracy z armią australijską i Centrum Innowacji Obronnych.

Innowacyjność systemu polega na nieinwazyjności — elektrody nie muszą być wszczepione, jak to miało wcześniej miejsce. Nie muszą też przylegać do głowy przy pomocy przewodzących substancji. Czepek zbudowany przez naukowców z Sydney wykorzystuje trójwymiarowy czujnik oparty na grafenie polikrystalicznym.

robot kontrolowany myślami (Źródło: acs pubs)
Robot kontrolowany myślami (Źródło: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsanm.2c05546)

Roboty kontrolowane myślami w różnych branżach

Elektroencefalografia to technika stosowana przez lekarzy do monitorowania sygnałów elektrycznych z mózgu poprzez wszczepianie lub umieszczanie specjalistycznych elektrod na powierzchni głowy. Teraz ta technologia może być wykorzystana nie tylko w diagnostyce, ale również w interfejsach mózg-maszyna, które wykorzystują fale mózgowe do obsługi zewnętrznego obiektu, takiego jak proteza kończyny, robot czy gra wideo.

Sześciokątne, grafenowe czujniki EEG, stworzone przez naukowców, doskonale sprawdziły się na zakrzywionej, owłosionej powierzchni okolicy potylicznej – miejscu u podstawy głowy, gdzie znajduje się kora wzrokowa mózgu. Osiem z tych czujników zostało połączonych w elastyczną opaskę na głowę, która utrzymywała je z tyłu głowy. W połączeniu z zestawem rzeczywistości rozszerzonej, który wyświetlał wskazówki wizualne, elektrody mogły rozpoznać, która linia jest obserwowana, a następnie współpracować z komputerem, aby przetłumaczyć sygnały na polecenia kontrolujące czworonożnego robota.

Oprócz zastosowań wojskowych technologia ta ma ogromny potencjał w branżach, takich jak produkcja, lotnictwo i opieka zdrowotna, na przykład umożliwiając osobom niepełnosprawnym kontrolowanie wózków inwalidzkich, obsługę protez lub obsługę robotów asystentów.

Naukowcy pracują obecnie nad zwiększeniem wydajności systemu, a by działał równie szybko i pewnie co urządzenia korzystające z żelu przewodzącego. Więcej o badaniach można się dowiedzieć z artykułu naukowego zespołu.