ABB Robotics Amazon (żródło: new.abb.com)
ABB Robotics Amazon (żródło: new.abb.com)

Cud technologii w sercu Amazonii: robot pomaga przywracać lasy deszczowe

W miarę jak technologia ewoluuje, jej zastosowanie staje się coraz bardziej wszechstronne. Jednym z najnowszych przykładów jej wykorzystania jest zdalny robot pomagający w renowacji Amazonii, a dokładniej największego lasu deszczowego na świecie. Czy maszyna naprawdę może pomóc odwrócić skutki wylesiania i wpłynąć na przyszłość naszej planety?

Technologia dla ochrony środowiska

Niszczenie lasu deszczowego Amazonii przez działalność człowieka, taką jak wyrąb drzew i wypalanie terenów pod uprawy, przyczynia się do wielu skutków zmian klimatu. Szacuje się, że od 1985 roku wycięto już ponad 870 000 km² lasu, co stanowi obszar większy niż Francja, Wielka Brytania i Belgia razem wzięte. Bez wsparcia technologii dzisiejsza ochrona przyrody byłaby w stagnacji.

ABB Robotics wspiera Junglekeepers w misji ochrony 55 000 akrów lasu deszczowego Amazonii i odwrócenia procesu deforestacji. W ramach niebywałego doświadczenia, kooperacyjny robot ABB YuMi automatyzuje zadania związane z sadzeniem w laboratorium w dżungli. Dzięki technologii RobotStudio Cloud ABB, eksperci mogą symulować, udoskonalać i wdrażać programowanie wymagane dla jego zadań.

ABB Robotics Amazon (źródło: new.abb.com)
YuMi pomaga sadzić nasiona (źródło: new.abb.com)

Jak robotyka przyczynia się do ochrony lasów deszczowych

Instalacja YuMi w dalekiej dżungli Amazońskiej w Peruwiańskim laboratorium skutecznie automatyzuje kluczowe zadania związane z procesem sadzenia nasion, co zazwyczaj jest bardzo pracochłonne. Maszyna wykazuje się skutecznością, pozwalając wolontariuszom Junglekeepers skoncentrować się na bardziej istotnych pracach.

Automatyzacja ta pozwala również na pokonanie trudności związanych ze znalezieniem osób chętnych do pracy w odległych lokalizacjach dżungli. Po początkowej instalacji, YuMi może wykonywać swoje zadania samodzielnie, wymagając interwencji tylko w razie problemów.

ABB Robotics Amazon (źródło: new.abb.com)
ABB Robotics Amazon (źródło: new.abb.com)

Technologia dla ochrony lasów deszczowych

Pilotażowy projekt jest wsparciem dla stałej transformacji zrównoważonej poprzez inteligentne rozwiązania robotyczne i automatykę, wspomagające firmy w zwiększaniu wydajności, ograniczaniu odpadów i maksymalizacji efektywności. Pierwszy program trwał przez sześć tygodni (w maju i czerwcu 2023 r.), a po jego zakończeniu ABB rozważył możliwość dalszej współpracy, a także poszukiwanie nowych możliwości dla swoich rozwiązań, które mogłyby odgrywać centralną rolę w kierowaniu zrównoważoną transformacją.

Niezależnie od wyników eksperymentu, jedno jest pewne: technologia ma nieocenioną rolę do odegrania w przyszłości ochrony środowiska. Od autonomicznych robotów sadzących drzewa, po zaawansowane technologie chmurowe umożliwiające zdalne zarządzanie — możemy mieć nadzieję na lepszą, zieloną przyszłość dla naszej planety.