Robotyczni pomocnicy: kolejne maszyny, które uczą się domowych czynności

Robot pomocnik domowy (źródło: CMU)

Robot pomocnik domowy (źródło: CMU)

Badacze z CMU opracowali system, pozwalający robotom na szybsze i dokładniejsze uczenie się codziennych czynności w oparciu o film. Aby pojąć jedno zadanie potrzebują około 25 minut. Czy maszyny będą kiedyś naszymi zaawansowanymi pomocnikami domowymi?

Technologia, która pozwoli maszynom uczyć się szybciej

Naukowcy z Carnegie Mellon University opracowali roboty, które mogą uczyć się na podstawie filmów, przedstawiających jak człowiek zrealizowałby dane zadanie. Urządzenia te mają stać się domowym pomocnikiem w codziennych czynnościach.

Użyteczność maszyn rośnie z każdą kolejną umiejętnością, które sukcesywnie opracowują i wdrażają naukowcy. Teraz urządzenia mają być wsparciem w procesie gotowania i sprzątania. Dzięki filmom roboty nauczyły się 12 zadań, wśród których można wymienić otwieranie szuflady, drzwi piekarnika czy zdejmowanie pokrywek, a także zdejmowanie garnka z kuchenki do gotowania, czy podnoszenie warzyw lub puszki z zupą.

https://robo-affordances.github.io/resources/veggies.mp4

Urządzenie może dowiedzieć się, gdzie i jak ludzie wchodzą w interakcje z różnymi obiektami, oglądając filmy. Dzięki tej wiedzy możemy wyszkolić model, który umożliwia dwóm maszynom wykonywanie podobnych zadań w różnych środowiskach.

Deepak Pathak, adiunkt w Instytucie Robotyki w Szkole Informatyki CMU
Pomocnik domowy (źródło: CMU)

W jaki sposób powstała ta technologia?

Metody, które obecnie stosowane są do nauki robotów, potrzebują dokładnej demonstracji zadania przez ludzi lub też wdrożenia szkoleń w postaci symulacji. Takie sposoby pochłaniają czas oraz niekoniecznie są skuteczne. Najnowsza technologia, nazwana Vision-Robotics Bridge (VRB), pozwala na wyeliminowanie potrzeby pokazania nowych zadań, a maszyna jest w stanie nauczyć się czynności jedynie w ciągu 25 minut.

https://robo-affordances.github.io/resources/door.mp4

Opracowując technologię naukowcy wykorzystali psychologiczną koncepcję afordancji, która pozwala robotowi niejako pojąć możliwości oddziaływania na konkretne obiekty w celu wykonania danego zadania. Poza tym, badacze dali maszynom dostęp do dużych zbiorów danych w postaci Ego4D oraz EpicKitchen, zawierających tysiące godzin nagrań, pokazujących codzienne czynności domowe.

Podobną metodę opracowali też brytyjscy naukowcy, którym udało się stworzyć szefa kuchni. Jest on w stanie, w oparciu o filmy, odtwarzać proste przepisy.

Exit mobile version