Astronauci cierpią na samotność – to wiadomo nie od dziś. Dlatego też jedna z południowokoreańskich studentek opracowała dla nich specjalną maszynę, która może wspierać ich emocjonalnie. Robotyczny pies o imieniu Łajka (czy też Laika) to połączenie Aibo i Spota.
Problematyczna samotność w kosmosie
Maszyny towarzyszą nam od lat, a inżynierowie pracują nad tworzeniem robotów, które – poza codzienną pomocą w pracy i obowiązkach – staną się także kompanem dla ludzi. Jednym z przykładów jest mechaniczny piesek zasilany sztuczną inteligencją. Urządzenie zostało opracowane przez studentkę z Uniwersytetu Hongik. Jego zadaniem ma być wsparcie emocjonalne astronautów, którym doskwiera samotność w kosmosie.
Wbrew pozorom podróż w przestrzeń pozaziemską to nie tylko ogromne i wyłącznie pozytywne wydarzenie dla badaczy. To również wymagające doświadczenie, niosące za sobą konsekwencje m.in. w postaci problemów psychologicznych. Ten pies został zaprojektowany tak, aby dotrzymać towarzystwa astronautom oraz jednocześnie monitorować ich parametry życiowe.
Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta domowe są doskonałym wsparciem w codzienności. Studentka Jihee Kim postanowiła wykorzystać ten fakt, projektując Łajkę (Laikę). Maszyna ta wykorzystuje stylistykę Aibo marki Sony, który jest najmilszym robotem, z jakim udało mi się spotkać. Mechanika natomiast pochodzi ze Spota, opracowanego przez Boston Dynamics.
Robotyczny pies może wspierać astronautów
Laika, poza zaangażowaniem emocjonalnym, jest również wysokowydajną i zaawansowaną stacją monitorującą, która na bieżąco kontroluje stan fizyczny i zdrowotny astronauty. Robotyczny pies został wyposażony w kamery termowizyjne, głębinowe oraz wykorzystujące technologię SLAM (symultaniczna lokalizacja i mapowanie).
Maszyna jest wyposażona także w czujniki elektrokardiograficzne, które zostały ulokowane na plecach i szyi, gdzie astronauta może głaskać psa i liczyć na jego radosną reakcję. Urządzenia te pozwalają na kontrolowanie parametrów życiowych oraz generowanie statystyk na temat zdrowia podróżnika.
Robot otrzymał imię Łajka na cześć psa wystrzelonego na orbitę okołoziemską wewnątrz Sputnika 2. Zwierzak ten był pierwszym żywym stworzeniem na orbicie, który zginął w czasie lotu po kilku godzinach. Przyczyną śmierci prawdopodobnie było przegrzanie spowodowane nieodczepieniem się rakiety nośnej.