Badacze stworzyli robotycznego psa, którego „mózg” został oparty o technikę uczenia maszynowego. Sztuczna inteligencja pomaga maszynie wspinać się, czołgać, skakać, a nawet pokonywać fizyczne bariery.
Robodogi mogą ratować ludzi
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda oraz Instytutu Qi Zhi prowadzą intensywne prace nad tworzeniem maszyn zasilanych sztuczną inteligencją, które za kilka lat będą mogły stać się ratownikami ludzi podczas sytuacji kryzysowych takich, jak trzęsienia ziemi, powodzie czy pożary. Jednymi z pierwszych członków tej „załogi” mogą być robodogi.
Robotyczny pies, zasilany bateryjnie, do swojego działania może wykorzystywać wizję komputerową. Pomagałyby ona nie tylko odnajdować przeszkody, ale również pokonywać je zwinnie całej maszynie, co przypomina nieco w działaniu normalne psie umiejętności. Podstawą działania psa-robota jest opracowanie algorytmu, który staje się odzwierciedleniem mózgu.
Opracowany przez badaczy robodog jest autonomiczny, co oznacza, że może samodzielnie oceniać napotkane przeszkody czy fizyczne wyzwania oraz wykonać najlepszą według systemu czynność, odpowiednią do danej sytuacji.
Metoda uczenia maszynowego wskaże robotom właściwe zachowania
Aby takie działanie robodoga było realne do wykonania, poza algorytmami sztucznej inteligencji, naukowcy zainstalowali na nim kamerę głębinową, która staje się podstawą wdrożonego uczenia maszynowego. Oczywiście, nie jest to pierwszy robotyczny pies wykazujący się zwinnością i wieloma różnymi umiejętnościami, jednak samowystarczalność i autonomia zdecydowanie ulepsza jego działanie.
Osiągnięcie tak rozwiniętych możliwości robodoga było możliwe dzięki opracowaniu przez naukowców udoskonalonego algorytmu, opartego o proces uczenia się przez wzmacnianie. Oznacza to, że za każde dobrze wykonane zadanie robotyczne psiaki otrzymywały nagrody, których rodzaj zależał od tego, w jaki sposób poradziły sobie z konkretną czynnością.
W taki sposób opracowany system został wdrożony i przetestowany na dwóch robodogach. Eksperymenty wykazały, że maszyny wykazały się wysokim poziomem pokonywania przeszkód. W taki sposób robopsy były w stanie m. in. przeskoczyć przeszkody o 1,5 raza większe niż ich własna wysokość.