Roomba Combo j5+ (źródło: iRobot)
Roomba Combo j5+ (źródło: iRobot)

Najnowsze roboty Roomba j5+ i i5+ odkurzą i umyją podłogi

iRobot wprowadza na rynek kolejne edycje sprzętów czyszczących. W najnowszym wydaniu urządzeń Roomba, modelach Roomba j5+ i Roomba i5+, wyposażył je w funkcję combo, która pozwala zarówno odkurzać, jak i mopować. Jest jednak jeden mały haczyk.

Funkcja Combo, czyli jak działa Roomba 2 w 1

Roboty sprzątające spotykane są już w naszych domach naprawdę często. Poza tym, że potrafią dość dobrze odkurzać, zdarza się, że mają również funkcję mopowania. Dołączyły do nich dwa nowe roboty sprzątające Roomba, a właściwie jeden w dwóch odmianch – Roomba j5+ oraz i5+.

Urządzenia te nazywane są przez producenta robotami 2 w 1. Jest jednak haczyk – by oba procesy czyszczenia mogły nastąpić konieczna jest wymiana zbiorników, nazywana „zamień i mopuj”. Użytkownik otrzymuje dwa pojemniki o tych samych wymiarach – jeden na kurz, drugi na wodę, dzięki czemu możliwe jest ich ulokowanie w tym samym miejscu robota.

Jest to dziwne rozwiązanie zwłaszcza, że w przypadku konkurencyjnych rozwiązań różnych firm nie ma potrzeby takiej wymiany, bo urządzenie jednocześnie odkurza oraz mopuje. Faktem jednak jest, iż pojemniki w przypadku nowych sprzętów iRobota są naprawdę sporych rozmiarów, pomieszczą więc dużo zanieczyszczeń oraz wody.

Roomba Combo j5+ (źródło: iRobot)
Roomba Combo j5+ (źródło: iRobot)

Funkcjonalność modelu Roomba j5+

Roomba Combo j5+ został wyposażony w podwójne, gumowe szczotki, które sprawdzą się na różnych twardych powierzchniach, ale również skutecznie oczyszczą dywany. Zebrane zanieczyszczenia, dzięki pojemnikowi próżniowemu, mogą zostać samodzielnie przekazane do automatycznego zbiornika na brud, znanego pod nazwą Clean Base.

Takie rozwiązanie pozwala zapomnieć użytkownikowi o wysypywaniu śmieci nawet na 60 dni, a jednorazowe torby umożliwiają łatwe ich pozbycie się. Aby odkurzacz stał się mopem wystarczy wyjąć pojemnik na śmieci i w tym samym miejscu ulokować pojemnik na wodę, wyposażony w szmatkę.

Nowy robot 2 w 1 działa pod kontrolą systemu operacyjnego firmy iRobot i z każdym kolejnym sprzątaniem dowiaduje się więcej o układzie pomieszczeń czy mebli, a także poszczególnych pięter. Zdobyta wiedza przenoszona jest na mapę, na której użytkownik może łatwo dodać m. in. strefy zakazane dla mopa. 

Co więcej, zaawansowany system pozwala wykrywać i rozpoznawać ponad 80 typowych obiektów, a nawet odchodów zwierząt. Robot sprzątający działa również w oparciu o asystenta głosowego, który zna około 600 poleceń głosowych.

Robot do mniejszych domów

Firma iRobot wprowadziła na rynek także drugi rodzaj odkurzacza automatycznego. Roomba Combo i5+ również otrzymał funkcję zamiany pojemnika na kurz na mop. Jak zaznacza producent, ten model dedykowany jest do mniejszych domów z twardymi podłogami.

Roomba Combo j5+ na terenie Europy będzie dostępny we wrześniu za kwotę w wysokości 799 dolarów, czyli około 3300 złotych, natomiast model i5+ można już zakupić za cenę 549 dolarów, co – po prostym przeliczeniu – daje około 2270 złotych.