Nowa pralka do domu? Na tych 7 rzeczy zwróć szczególną uwagę!
fot. pixabay

Nowa pralka do domu? Na tych 7 rzeczy zwróć szczególną uwagę!

Artykuł sponsorowany

Pralka jest urządzeniem, które stało się niemal obowiązkowym wyposażeniem domu. Dzięki niej nie musimy prać naszych ubrań ręcznie, a jedyne, na co musimy uważać, to rodzaj proszku do prania, który wsypiemy do urządzenia. Ostatecznie nikt nie chce, aby białe koszulki nagle stały się kolorowe i na odwrót. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę, przy zakupie nowego sprzętu tego typu?

Pralka to ważna rzecz… tylko którą kupić?

Wynalezienie pralki to prawdopodobnie jedno z największych osiągnięć ludzkości. Dzięki niej oszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na ręczne pranie – zamiast tego nastawiamy najbardziej odpowiedni dla naszych ubrań tryb i zabieramy się za coś innego. Tak, ewidentnie pralki są zbawieniem dla osób, które szczycą się nienagannym wyglądem i nie wyobrażają sobie chodzenia w niewypranym ubiorze.

Rynek pełny jest różnego rodzaju tych urządzeń. Potencjalni nabywcy mogą wybierać spośród różnych producentów, rodzajów i cen, a także przebierać w dodatkowych funkcjach czy bezproblemowo porównać zużycie zasobów pomiędzy sprzętami. Parametrów, które można wziąć pod uwagę podczas wyboru pralki idealnej, jest masa. Dzisiaj zasugeruję Wam jednak zwrócenie uwagi na 7 konkretnych aspektów tego sprzętu.

pralka xiaomi
Pralka Xiaomi Mijia (fot. Xiaomi)

1. Wymiary i sposób załadunku

Prawdopodobnie jeden z najbardziej istotnych parametrów, który przy okazji zdaje się pomijany podczas wyboru sprzętu. Kupując nowe urządzenie, po prostu musimy znać jego szerokość, wysokość oraz długość (albo, jak kto woli, głębokość). Szczególnie jeśli mamy upatrzone miejsce w domu, w które chcemy je wcisnąć. Co nam po sprzęcie, który ma wszystkie interesujące nas funkcje i atrakcyjną cenę, ale jest ewidentnie za duży, jak na możliwości naszego pomieszczenia?

Nie należy więc pomijać tego parametru i mieć pewność, że miejsce, w którym chcemy postawić pralkę, jest odpowiednie. Warto więc wpierw zmierzyć obszar, w którym nasza maszyna do mycia ubrań ma stanąć i szukać sprzętu, który się tam po prostu zmieści. Pamiętajmy także, że zależnie od sposobu załadunku, musimy zapewnić odpowiednią przestrzeń na górze (ładowanie odgórne) lub z przodu (ładowanie odprzodowe) pralki.

2. Ładowność

Czyli po prostu pojemność pralki – parametr ten określa, ile ubrań będziemy mogli wyprać w jednym cyklu. Mamy różne wartości ładowności i każdy użytkownik powinien skupić się na innych, zależnie od częstotliwości prania.

Dla jednej osoby, która planuje do czterech prań w tygodniu, powinna wystarczyć opcja ze wsadem 4-5 kg. Trzyosobowym gospodarstwom domowym powinna wystarczyć pralka o ładowności na poziomie 6 lub 7 kg. Rodziny wielodzietne natomiast powinny zwrócić z kolei uwagę na sprzęty oferujące pojemność powyżej 7 kg.

Teoretycznie wybór pralki o za dużej lub za małej ładowności naraża nas na koszta. W pierwszym przypadku zużywamy bowiem więcej zasobów, nawet podczas małego prania, natomiast w drugim większa liczba prań przekłada się na więcej zużytej wody i energii elektrycznej.

Praktycznie jednak obecne na rynku pralki mają możliwość automatycznego zważenia ubrań i dostosowania wykorzystywanych do prania zasobów. Warto więc szukać pralki o jak największej pojemności, która jest w stanie samoistnie dopasować zużycie wody i detergentu do aktualnych potrzeb.

Nowa pralka do domu? Na tych 7 rzeczy zwróć szczególną uwagę!
Zależnie od naszych potrzeb, powinniśmy odpowiednio dobrać ładowność pralki. Albo wziąć jak najpojemniejszą, o ile ma tryb automatycznego dostosowania wykorzystywanych zasobów!

3. Zużycie energii

Podstawa podstaw, jeżeli o wybór sprzętów wykorzystujących energię elektryczną chodzi. Powinniśmy poszukać informacji na temat zużycia energii na stronie produktu, jest on podawany w kWh, jakie przyjdzie nam zużyć do przeprowadzenia 100 cykli prania.

Obok tego przeważnie jest również kwota, jaką będzie nas to kosztowało, jednak należy pamiętać, że są to dane szacowane. Rzeczywisty koszt w pełni zależy od posiadanej przez nas taryfy energetycznej. Na temat klas energetycznych pralek popełniliśmy jednak osobny artykuł, toteż pozwolę sobie do niego odesłać po bardziej szczegółowe omówienie tej kwestii.

4. Zużycie wody

W przeciwieństwie do komputera, konsoli czy telewizora, pralka – poza energią elektryczną – zużywa również wodę. Dlatego też warto pochylić się przez chwilę nad tym zagadnieniem i porównać, ile litrów wody potrzebuje interesujący nas sprzęt, aby wyprać nasze ubrania.

Pralka Bosch WGG0440EPL przykładowo wymaga 48 litrów wody na cykl przy pojemności 9 kg. Są jednak konkurencyjne propozycje, które wymagają nawet 50 litrów na cykl – przy tej samej ładowności. Trwają także prace nad sprzętami, które nie wymagają wody, ale tego typu propozycji raczej w najbliższym czasie nie znajdziemy w sklepach…

Te dwa litry wydają się niedużą różnicą, jednak pralki raczej nie wymienia się tak często, jak na przykład smartfon czy peryferia komputerowe. Dlatego też w dłuższej perspektywie oszczędność wody na poziomie dwóch litrów na praniu może przełożyć się na dużo niższe zużycie wody, przez cały żywot zakupionej przez nas pralki. To z kolei pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach za wodę.

5. Typ i rodzaj

Jeżeli podczas zakupu wyposażenia do naszego domu zdecydowaliśmy się na zabudowę sprzętów, to w znacznej większości przypadków pasowałoby jednak trzymać się pralek do zabudowy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdecydować się na wolnostojącą, o ile mamy wystarczająco dużo miejsca i możliwość postawienia takowej. Aspekt estetyczny może być jednak nie do przeskoczenia dla co poniektórych osób.

Co się zaś tyczy rodzaju, na rynku wciąż znajdują się dwie opcje – wirnikowa (tak, naprawdę), albo automatyczna. Różnic między nimi jest wiele, ale najważniejsza polega na tym, że pralka automatyczna samoczynnie napełnia bęben wodą, podgrzewa ją, odwirowuje pranie, a po skończonym cyklu opróżnia bęben z wody.

Wirnikowa z kolei wymaga, aby to człowiek się tym wszystkim zajął. Może nie licząc podgrzewania wody, gdyż niektóre modele posiadają grzałki. Samo urządzenie jedynie wprawia pranie w ruch wirnikiem.

6. Zabezpieczenie przed zalaniem

Raczej nie wyobrażam sobie osoby, która chciałaby narazić się na dodatkowe koszta, związane z zalaniem pomieszczenia lub całego mieszkania/domu przez pralkę. Dlatego też kolejną istotną rzeczą jest zwrócenie uwagi na to, czy urządzenie jest wyposażone w jakąkolwiek formę zabezpieczenia.

Najlepiej będzie oczywiście, jeśli się nam ona nigdy nie przyda, ale stare porzekadło mówi, że lepiej mieć i nie potrzebować, niż potrzebować i nie mieć. W tym przypadku jest to szczególnie prawdziwa sentencja.

Pralka EcoBubble w subskrypcki Comfort Wash (źródło: Samsung)
Pralka EcoBubble w subskrypcji Comfort Wash (źródło: Samsung)

7. Silnik

Tutaj bez dwóch zdań należy iść w stronę silnika inwerterowego, inaczej zwanego silnikiem bezszczotkowym. Opcje szczotkowe wymagają bowiem okresowej wymiany, ponieważ zużywają się z każdym kolejnym praniem, a do tego nagrzewają się, przez co mogą doprowadzić do awarii urządzenia.

Pralka Beko WUE7626XBWS dla przykładu ma silnik inwerterowy, dzięki któremu nie dość, że samo urządzenie pracuje ciszej, to jeszcze zużywa mniej energii. Jest ponadto wydajniejsza od konkurencji z silnikami szczotkowymi.

Chwila, chwila, TO mają być najważniejsze aspekty?!

Moim skromnym zdaniem tak. Specjalnie nie umieściłem na tej liście parametru cena, którego najpewniej się spodziewaliście, ponieważ na nią zawsze zwracamy uwagę. Każdy ma też osobny budżet, który jest w stanie przeznaczyć na tego typu zakup, dlatego też starałem się wybrać te aspekty, które są istotne niezależnie od kwoty, jaką przyjdzie nam wyłożyć na zakup samego sprzętu.

Mógłbym tu także wspomnieć o dodatkowych funkcjach, jak na przykład dostępność dedykowanej aplikacji czy możliwość dodawania ubrań podczas trwania cyklu, ale to są w moim odczuciu kwestie drugorzędne.

Istotne w moim mniemaniu funkcje, jak na przykład automatyczne dostosowanie zasobów czy zabezpieczenie przed zalaniem, wplotłem natomiast w tekst. To drugie zasłużyło zresztą na osobny punkt, ponieważ może nam zaoszczędzić niespodziewanych i niemałych wydatków oraz mnóstwa czasu i nerwów, jeśli nasza pralka się zepsuje.

Mam nadzieję, że zwrócenie uwagi na te parametry podczas wyboru pralki idealnej, ograniczy Wam dostępne opcje do kilku najbardziej wartościowych sprzętów, których koszt mieści się w ustalonym przez Was budżecie!

Materiał powstał na zlecenie RTV Euro AGD i zawiera lokowanie urządzeń dostępnych w ofercie sklepu