Sztuczna inteligencja AI (źródło: Pixabay)
Sztuczna inteligencja AI (źródło: geralt, Pixabay)

Powstał rosyjski GigaChat. Ma rywalizować z ChatGPT

W świecie technologii pojawił się nowy przeciwnik popularnego narzędzia ChatGPT, a jest nim rosyjski wytwór, znany jako GigaChat. Podobno pozwala na płynniejsze, w porównaniu do konkurencji, rozmowy w języku rosyjskim.

GigaChat dostępny już dla pierwszych testerów

Z każdym dniem dociera do nas coraz więcej nowinek ze świata sztucznej inteligencji. Tą wyjątkowo głośną drogę rozpoczął ChatGPT, który nadal przoduje w swojej technologii AI. Pojawiają się jednak różne inne modele, a ostatnio wieści przyszły z Rosji, gdzie Sberbank zdecydował się wypuścić GigaChat.

Najnowszy wynalazek ze wschodu jest w stanie rozmawiać w języku rosyjskim oraz generować obrazy. Ma on być prawdziwym rywalem dla ChatGPT, stworzonego przez firmę Open AI. Póki co GigaChat działa w trybie testowym, czyli jest dostępny dla wybranego grona osób zaproszonych. Jak donosi Sberbank, ten multimodalny algorytm sztucznej inteligencji jest zdolny do prowadzenia płynnej konwersacji, co podobno mocno wyróżnia go na tle konkurencyjnych botów.

(źródło: GigaChat)
(źródło: GigaChat)

Rosja bez dostępu do ChatGPT nie zwlekała z opracowaniem własnego narzędzia

Jak wynika z ostatnich informacji, rosyjski GigaChat jest w stanie generować odpowiedzi na zadane mu pytania, może przeprowadzać rozmowy, generować obrazy, a także pisać programistyczne kody. Podobno narzędzie ma stanowić narzędzie multimodalne, które daje szanse na wprowadzenie nagrań wideo i audio.

Opracowany przez Rosjan bot to nie pierwsze użycie ogromnych możliwości sztucznej inteligencji. Wcześniej AI była stosowana do wytwarzania treści wprowadzających w błąd, a także rozpowszechniania fałszywych informacji.

Co ciekawe, chatbot w tym kraju pojawia się po około 6 miesiącach od wprowadzenia ChatGPT, czyli stosunkowo szybko. Bot firmy Open AI natomiast nie jest dostępny na terenie Rosji, co chyba raczej nikogo nie zdziwi, biorąc pod uwagę sankcje i odsunięcie tego kraju od zagranicznych technologii, w które teraz mocno inwestuje Sberbank.