Firma Acer podczas dorocznej konferencji Next@Acer zaprezentowała swój autorski pojazd. Jest nim rower elektryczny ebii, który wspomaga sztuczna inteligencja. Co to oznacza dla przyszłych posiadaczy ebii?
Rower elektryczny pełen technologii ułatwiającej jazdę
Po tym jak Acer pokazał swoje rowerowe biurko eKinekt wydawać by się mogło, że już niczym nas nie zaskoczy, a jednak udało się. Firma stworzyła elegancki, prosty i lekki rower elektryczny. Jego masa osiąga zaledwie 16 kilogramów, a jego działanie wspierane jest przez sztuczną inteligencję.
Dzięki funkcji opartej o AI, nazywanej ebiiAssist, rower sam dostosowuje swoje wspomaganie do siły pedałowania rowerzysty. Jednak to nie wszystko! Ten inteligentny rower z czasem „uczy się” użytkownika, analizując jego styl, dzięki czemu jazda jest coraz lepiej dopasowana i spersonalizowana.
Charakterystycznym i jednocześnie podstawowym elementem tego roweru jest modułowa architektura. Oznacza to, że system sterowania oraz akumulator ulokowane zostały w specjalnej skrzynce, co znacząco ułatwia obsługę pojazdu, do której należy np. ładowanie akumulatora, konserwacja czy nawet modernizacja.
Zaskakująca nowość od Acera jeszcze w tym roku
Opony ebii są bezdętkowe, co ma bezpośredni wpływ na niższą awaryjność i redukuje do zera komplikacje po przebiciu ich. Rama wykonana została z lekkiego stopu aluminium, a hamulce działają w oparciu o hydrauliczne tarcze. Napęd roweru jest wysokowydajny i osiąga moc rzędu 250/350 W. Dzięki temu rower może osiągać prędkość 25 km/h, a jego zasięg to aż 110 kilometrów na jednym ładowaniu, które zajmuje zaledwie 2,5 godziny. Ponadto, akumulator może zostać wykorzystany do ładowania innych urządzeń, np. telefonu czy laptopa.
Ebii został wyposażony w zestaw czujników, pozwalających na wykrycie kolizji, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Pojazd jest odblokowywany zbliżeniowo, ma wbudowany lokalizator GPS, który sprawia, że zawsze możliwe będzie wyśledzenie i odnalezienie sprzętu np. w wypadku kradzieży.
Rower ebii ma być dostępny od września w krajach EMEA, a jego cena ma zaczynać się od 1999 euro, czyli po prostym przeliczeniu około 9200 złotych.