Samsung Link Cell - sposób na szybką sieć 5G wewnątrz budynków

Samsung Link Cell – sposób na szybką sieć 5G wewnątrz budynków

Jednym z największych problemów, z jakim zmagają się operatorzy budujący sieci 5G są znacznie gorsze właściwości propagacyjne fal o wyższych częstotliwościach, co znacznie utrudnia korzystanie z sieci wewnątrz budynków. Z pomocą przychodzi firma Samsung dostarczając kompleksowe rozwiązanie Samsung Link, z którego najciekawszym są miniaturowe nadajniki Link Cell – niewielkie skrzynki zdolne wypełnić pomieszczenia siecią 5G wykorzystującą fale milimetrowe.

Wyższa częstotliwość, większe ograniczenia

Wykorzystanie fal milimetrowych w budowie sieci 5G ma szereg zalet, na czele z bardzo wysoką szybkością i przepustowością. Niestety, obarczone też sporymi mankamentami – mmWave wymaga pokrycia terenu bardzo gęstą siecią stacji bazowych (bardzo niewielkich, możliwych do instalowania na obiektach typu latarnie, sygnalizacja świetlna czy przystanki autobusowe), a uzyskanie stabilnych parametrów pracy sieci wewnątrz budynków jest praktycznie niemożliwe.

Samsung Link Cell 5G mmWave
fot. Samsung

To właśnie z myślą o udostępnieniu zasięgu również wewnątrz budynków, powstało rozwiązanie Samsung Link – kompleksowa infrastruktura służąca odebraniu sygnału na zewnątrz budynku i jego redystrybucji wewnątrz. Jego najciekawszym elementem są miniaturowe stacje bazowe Link Cell, wyglądające podobnie do obecnie stosowanych, zwłaszcza w biurach, hotspotów WiFi. Mimo niewielkich rozmiarów i łatwości przyłączenia, mogą oferować wszystkie atuty sieci 5G.

Samsung Link Cell 5G mmWave

Samsung Link Cell – mmWave wewnątrz budynków też będzie dostępne

Samsung Link Cell to niewielka, kwadratowa skrzynka o pojemności niecałych 4 litrów, możliwa do zamontowania np. na suficie czy ścianie pomieszczenia. Mimo gabarytów, jest najprawdziwszą, w pełni funkcjonalną stacją bazową 5G, skrywającą w sobie antenę, moduł sterujący i wszystko to, co potrzebne do emisji sygnału sieci na częstotliwości 28 GHz. Jest w stanie agregować 4 pasma o szerokości 100 MHz każde, dzięki czemu osiągana szybkość transmisji danych będzie bardzo wysoka.

Samsung Link Cell 5G mmWave
fot. Samsung

Co istotne, do jej podłączenia nie trzeba żadnego specjalnego okablowania – wystarczy standardowy kabel sieciowy w standardzie RJ45.

Na początek Stany Zjednoczone

Pierwszym operatorem, który w swojej sieci 5G mmWave zastosuje rozwiązanie Samsung Link Cell będzie amerykański Verizon. Dzięki partnerstwu firm, otwarty zostanie nowy rozdział w budowie sieci najnowszej generacji – udostępnienie łączności wewnątrz budynków.

Samsung Link Cell 5G mmWave
fot. Samsung

Czy dzięki temu, pewnego dnia, zapomnimy o korzystaniu z WiFi i będziemy cieszyć się bardzo wysokimi szybkościami transmisji danych gdziekolwiek się znajdziemy? Do tego jeszcze naprawdę daleka droga, ale nie ulega wątpliwości, że Samsung Link Cell jest światełkiem w tunelu.