IFA 2023 (źródło: Samsung)
IFA 2023 (źródło: Samsung)

Samsung pracuje nad własnym zestawem XR. Co wiadomo o planowanym headsecie?

Marka Samsung rozszerza swój zespół do spraw rozwoju technologii rozszerzonej rzeczywistości. Wszystko po to, aby stworzyć swój własny zestaw XR i spróbować dogonić konkurencyjnych gigantów.

Samsung spróbuje dogonić Apple

O próbie zaangażowania się Samsunga w technologie rozszerzonej rzeczywistości było głośno już podczas premiery Galaxy S23, która miała miejsce w 2023 roku. Choć pojawiały się plotki jakoby gigant miał zaprezentować produkt XR, dotychczas nic takiego nie miało miejsca. Teraz jednak napływają informacje, że marka rozbudowuje swój zespół, który prowadzi prace nad pierwszym headsetem rozszerzonej rzeczywistości.

Immersive Team to już pokaźna grupa stu osób, a nie kilku, jak to miało miejsce jakiś czas temu. Wszystko po to, aby przyspieszyć opracowanie zestawu XR i spróbować dogonić konkurencję, a więc m.in. Apple z komputerem przestrzennym Vision Pro. Zespół został zasilony przez specjalistów z różnych działów marki Samsung Electronics. Do Immersive Team trafili m.in. pracownicy zajmujący się rozwojem technologii, jak i planowaniem czy marketingiem.

Technologia XR (źródło: Pixabay)
Technologia XR (źródło: Pixabay)

Jakie technologie mogą trafić do zestawu XR?

Jak wynika z nowego raportu Hankyung, marka prawdopodobnie planuje wypuścić swój pierwszy produkt XR jeszcze w tym roku. Możliwe, że urządzenie zostanie zaprezentowane wraz z Galaxy Z Flip 6 i Galaxy Z Fold 6. Portal SAMMOBILE wspomina, iż headset Samsunga mógłby zostać wyposażony w mikrowyświetlacz OLEDoS o gęstości 3500 ppi marki eMagin, który zaprezentowano podczas tegorocznych targów CES.

Gogle mogłyby być zasilane procesorem Qualcomm Snapdragon XR2+, natomiast za opracowanie systemu operacyjnego prawdopodobnie będzie odpowiedzialna firma Google. Oprogramowanie ma być wersją Androida, dostosowaną do produktów wykorzystujących XR. Jak wynika z informacji, sprzęt może zostać uzbrojony w liczne czujniki i kamery, zapewniające niewielkie opóźnienie, krótki czas reakcji, a przy tym być tańszy w porównaniu do Apple Vision Pro.

Vision Pro (źródło: Apple)
Vision Pro (źródło: Apple)